robot stacjonarny z Androidem (źródło: Rayarena, Youtube)
Robot stacjonarny z Androidem (źródło: Rayarena, Youtube)

JoyfulRobotics Desktop Robot – androidowy przyjaciel od współzałożyciela Xiaomi

Jak donosi portal Gizmochina, Li Ming, wybitna postać w branży technologicznej i współzałożyciel Xiaomi, niedawno rozpoczął swoją nową start-upową inicjatywę. W kwietniu tego roku wkroczył na ścieżkę hardware’ową AI+ i założył firmę Optimist. Jego plany to przeprowadzenie rewolucji na rynku, która ma rozpocząć się od pierwszego na świecie robota desktopowego na Androidzie – projektu zwanego JoyfulRobotics.

Funkcje i możliwości robota

Maszyna, nad którą pracuje Li Ming, ma 2,1-calowy okrągły ekran, uzupełniony dwoma wypustkami, które przypominają uszy. W ten sposób przypomina nieco humanoida. Ma także ruchome nogi, które umożliwiają ruch w lewo i prawo. Robot może pochwalić się niezwykłym zestawem funkcji, pozycjonując się jako urządzenie wysoce konfigurowalne. Działa na własnym systemie o nazwie GeeUI i ma oferować możliwość głębokiego dostosowywania robota do własnych potrzeb – przez dodanie własnoręcznie tworzonych emotikonek po modyfikację interfejsu.

robot stacjonarny z Androidem (źródło:  Rayarena, Youtube)
Robot stacjonarny z Androidem (źródło: Rayarena, Youtube)

Co więcej, dzięki aktualizacjom OTA oferuje dostęp do swojego interfejsu, umożliwiając instalację aplikacji Androida. Podobno nawet te, które nie są do niego dostosowane, mogą być bezproblemowo zainstalowane, zwiększając tym samym jego funkcjonalność.

Na pewno do zalet tego urządzenia można zaliczyć kompaktowy rozmiar — jego wysokość to 16,5 cm. Ekran natomiast jest w stanie wyświetlić szeroką gamę informacji. Robot stara się, by jego użytkownik był na bieżąco, dostarczając mu najważniejsze informacje w czasie rzeczywistym.

robot stacjonarny z Androidem (źródło:  Rayarena, Youtube)
Interakcja z użytkownikiem (źródło: Rayarena, Youtube)

„Maluch” został zaprojektowany tak, aby być w interakcji z użytkownikami, dlatego ma mnóstwo funkcji, aby im to ułatwić. Poza poleceniami głosowymi, komunikuje się również poprzez gesty i dotyk, a kontrolować można go również za pomocą smartfonu, co umożliwia bezproblemowe zintegrowanie z codziennym życiem użytkowników.

Gadżet sprzedawany jest z bezprzewodową podkładką do ładowania, która obsługuje zarówno ładowanie przewodowe typu USB-C, jak i bezprzewodowe.

Kiedy spodziewać się biurkowego robota?

Globalna premiera, zaplanowana została na 26 czerwca. Dostępny ma być w sprzedaży za pośrednictwem czołowej platformy handlowej Tmall, która ma pomóc wypromować wynalazek na świecie. JoyfulRobotics Desktop Robot wyceniony został na 1799 yuanów (około 1022 złotych).