Amerykański startup Plantd opatentował metodę produkcji wytrzymałych materiałów budowlanych z włókien trawy. Cały proces produkcji ma ujemną emisję dwutlenku węgla.
Rosnące potrzeby mieszkaniowe i rosnące emisje
Ziemska populacja liczy sobie już ponad 8 miliardów ludzi. Dynamicznie wzrastająca ludność wymaga coraz więcej energii i mieszkań, a to prowadzi do rosnących emisji i wycinki lasów na potrzeby produktowe i mieszkaniowe. Na szczęście w branży budowlanej dochodzi do energetycznych i ekologicznych przełomów. Być może tego rodzaju przełomem będą materiały produkowane przez amerykański startup Plantd. Firma nieustannie poszukuje sposobów na masową produkcję wytrzymałych i ekologicznych materiałów z roślin.
Okazuje się, że dzięki zaawansowanym maszynom do laminowania i formowania włókna niektóre gatunki traw mogą być tak samo mocne jak drewno, ale lżejsze i znacząco szybsze w produkcji.
Przedsiębiorca Josh Dorfman założył Plantd z dwoma byłymi inżynierami SpaceX. Ich sztandarowym produktem jest pozornie zwykły prasowany panel drewniany do budowy domów. Materiał jest jednak wykonany z szybko rosnącego gatunku trawy, który może wchłonąć 30 ton dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy przez całe swoje życie.
Panele z trawy – chłonne i wytrzymałe
Trawa, z której produkowany jest materiał budowlany, nie tylko wchłania masywne ilości dwutlenku węgla, ale także jest zaskakująco wytrzymała i łatwa w produkcji. Włókna w trawie i drewnie są do siebie bardzo podobne. Jednocześnie, licząc węgiel przechowywany we włóknach roślinnych, procedura produkcyjna jest ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla, co oznacza, że przechowuje w produkcie więcej węgla, niż potrzeba do wytworzenia energii elektrycznej potrzebnej do zasilania maszyn.
Ponadto – możliwość pozyskiwania surowca trzy razy w sezonie, a nie raz na 20 lat, jak w przypadku drewna sosnowego, ma potencjał drastycznego obniżenia kosztów materiałów do budowy domów i zwiększenia potencjału wychwytywania dwutlenku węgla przez przemysł drzewny.
Widzimy największą szansę na zatrzymanie większości węgla, gdy stworzymy produkt lepszy niż ten, który istnieje obecnie. I zrobimy to w taki sposób, aby klient końcowy mógł nadal budować dokładnie w ten sam sposób.
Josh Dorfman, założyciel Plantd