Dwutlenek węgla CO2 emisja zanieczyszczenia fabryka
fot. Pixabay

Emisja dwutlenku węgla cały czas rośnie. Ludzie, podusimy się

Emisja dwutlenku węgla jest realnym problemem naszych czasów – ma bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne, które są widoczne na naszych oczach. To częsty obiekt badań, które jasno pokazują, jak ogromny wpływ na naszą planetę ma działalność człowieka. W nadchodzących latach możemy przekroczyć linię, zza której nie będzie już powrotu.

Emisja dwutlenku węgla rośnie. Za 10 lat może być za późno

Naukowcy z całego świata publikują coraz to kolejne efekty badań swojej pracy. Na początku miesiąca pojawiły się niepokojące informacje na temat Europy, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na kuli ziemskiej. Z badań wynika, że średnia temperatura naszego kontynentu jest o 2,2℃ wyższa w porównaniu z poziomem przed epoką przemysłową. Na razie globalna temperatura nie jest jeszcze w tak złym stanie.

Średnia globalna temperatura nie przekroczyła jeszcze punktu krytycznego, czyli 1,5℃, niemniej raport międzynarodowego zespołu ponad 100 naukowców sugeruje, że może się to zmienić już w ciągu 10 najbliższych lat. Już prognozy na końcówkę tego roku nie napawają optymizmem – 36,8 miliarda ton CO2 wyemitowanych globalnie to niestety naprawdę dużo.

Jest to spowodowane zużyciem paliw kopalnych – zauważono wzrost wykorzystania ropy o 2,2% w porównaniu do 2021 roku. Co więcej, wzrosło zużycie węgla o 1%, natomiast wykorzystanie gazu ziemnego spadło. Warto zaznaczyć, że emisje nie są jednolite na całym świecie – te spadły w Chinach i krajach Unii Europejskich, a wzrosły w Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Kominy elektrociepłowni
Kominy elektrociepłowni, źródło: Pixabay

Osiągnięcie zerowej emisji jest niezwykle trudne

Jak się okazuje, aby osiągnąć zerową emisję CO2 do 2050 roku, to trzeba by było powrócić do spadku emisji z czasów pandemii, gdzie transport na całym świecie został znacznie ograniczony, a gospodarki wręcz stanęły w miejscu. Nie jest to możliwe, bo paliwa kopalne odpowiadają za 90% emisji CO2.

Z drugiej strony wzrastająca temperatura będzie bezpośrednio wpływała na zmiany klimatu. Oceany i lasy będą mniej wydajnie absorbować nadmiar dwutlenku węgla, co spowoduje, że zagęszczenie będzie wzrastać jeszcze bardziej. Polityka klimatyczna z pewnością ma pozytywny wpływ na redukcję emisji CO2, jednak naukowcy są jednego zdania: konieczne jest wprowadzenie bardziej znaczących restrykcji w tej materii.