McDonald's wprowadza wielorazowe opakowania
McDonald's wprowadza wielorazowe opakowania, źródło: Pixabay

McDonald’s testuje wielorazowe opakowania. Trafią do Polski?

Odpady nas otaczają, a osoby rządzące poszczególnymi państwami Europy szukają metody na zmianę tego stanu rzeczy. Z uwagi na obecną sytuację i nadchodzące zmiany w dyrektywie, jedna z największych sieci fast-food McDonald’s testuje opakowania wielorazowe w kilku europejskich lokalizacjach.

Czy zredukowanie plastiku powoduje problem z odpadami papierowymi?

Gospodarka odpadami z każdym rokiem jest coraz trudniejsza. Wszystko za sprawą tego, że jednorazowych odpadów jest znacznie więcej. Od stycznia zeszłego roku na terenie Unii Europejskiej wprowadzono zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców czy talerzyków. Jednak wprowadzenie papierowych rozwiązań nadal nie jest tym, co mogłoby pomóc w zarządzaniu odpadami.

Dlatego też jedna z bardzo znanych firm fast-foodowych, czyli McDonald’s, postanowiła wprowadzić wielorazowe opakowania na swoje produkty spożywcze. Pomysł powoli testowany jest na terenie Francji, o czym na Twitterze poinformował nawet Prezydent Francji Emmanuel Macron.

McDonald’s przekazał, że wielorazowe opakowania są właśnie w trakcie testów na terenie europejskich restauracji, m. in. właśnie w kilku francuskich lokalizacjach.

Unijne zmiany w kwestii gospodarowania odpadami opakowaniowymi

Unia Europejska ma w planach wprowadzenie kolejnych ograniczeń związanych z produkowanymi odpadami. Projekt, który miałby zmienić dyrektywę UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, z góry zakłada, że do 2030 roku konieczna będzie rezygnacja z jednorazowych odpadów, na rzecz ponownych lub nadających się do recyklingu.

Decyzja KE została podjęta 30 listopada br. Jej nadrzędnym celem jest zredukowanie ilości odpadów o 15% do 2040 roku, a także stawianie na ponowne użycie i ponowne napełnianie opakowań. Ponadto KE zdecydowała, że opakowania będą musiały trzymać pewne standardy, szczególnie pod względem oznaczeń.

Z decyzji wynika również, że do 2030 roku, konieczne będzie ustalenie kryteriów projektowych oraz wprowadzenie obowiązkowych kaucji na plastikowe butelki oraz aluminiowe puszki. Komisja Europejska motywuje podjęte decyzje średnią ilością odpadów przypadających na każdego z Europejczyków w ilości 180 kg odpadów opakowaniowych.