Firma Meta AI opracowała model sztucznej inteligencji, który pozwala na ożywienie narysowanej postaci. Wystarczy zrobić jej zdjęcie, a zobaczysz jak tańczy i wykonuje inne, zabawne ruchy.
Postacie z rysunków ożywione na ekranie
W dawnych czasach rysunek był jedną z podstaw komunikacji. Również dziś od najmłodszych lat przelewamy na papier swoją kreatywność. Teraz ta mała „sztuka” może zostać ożywiona za pomocą animacji. Efekt może naprawdę ucieszyć, szczególnie tych najmłodszych.
Meta AI, która jest twórcą tego pomysłu, udostępnia kod animacji oraz zestaw obejmujący niemalże 180 tysięcy rysunków. Wszystko po to, aby osoby działające w obrębie sztucznej inteligencji otrzymały większe możliwości dla swojej osobistej twórczości.
Firma ta już po koniec 2021 roku uruchomiła demonstracyjną wersję animowanych rysunków. Przesyłając obraz wraz z krótką notatką na jego temat możliwe było otrzymanie krótkiej animacji. W taki właśnie sposób ponad 3 miliony ludzi z całego świata udostępnili ponad 6 milionów zdjęć. Obrazy zostały odpowiednio przetworzone, zidentyfikowane oraz przefiltrowane przez pracowników, aby mogły trafić do projektu badawczego.
Opracowana wersja jednak była mocno ograniczona, a użytkownicy prosili o wiele innych funkcji takich, jak uśmiech, mruganie czy tańczenie. Dlatego też badacze zaczęli poszukiwać metody, która pozwoli na jeszcze lepsze „ożywienie” narysowanych postaci.
Właściwą metodą na generowanie animacji z rysunków okazały się być takie działania, jak wykrywanie postaci ludzkiej, segmentacja, szacowanie pozycji oraz utworzenie animacji, a jej efektem jest Animated Drawings, które pozwala na ożywienie rysunków własnych czy dzieci.
Jak to działa w rzeczywistości?
Na stronie Animated Drawings wystarczy załadować zdjęcie wykonanego rysunku. Ja o pomoc poprosiłam 4-latkę, która nie do końca wierzyła, że jej postać może faktycznie zacząć poruszać się na ekranie.
Cały proces jest niezwykle prosty i opiera się o kilka kroków. Na platformie wystarczy załadować zdjęcie jednego rysunku. W kolejnym kroku możemy wyrazić zgodę na wsparcie badań, jednak nie musimy tego robić. Następnie należy wykadrować nieco nasz rysunek, jeśli oczywiście jest taka potrzeba. Potem można nieco poprawić rysunek, jeśli algorytm niedokładnie go odczytał, oraz wskazać oczy, uszy, poszczególne części rąk i nóg. Po kilku sekundach animacja jest już gotowa. Użytkownik może wybrać czynność, którą ma wykonywać ta rysunkowa postać.