Seria telewizorów OLED (źródło: Samsung)

LG sprzeda panele W-OLED Samsungowi? Firmy znowu myślą nad współpracą

Najwięksi światowi konkurenci na rynku telewizorów intensywnie zastanawiają się nad podjęciem współpracy. Przedmiotem umowy mają być panele OLED produkowane przez LG Display, które Samsung Electronics chciałby wprowadzić do nowej linii telewizorów ze średniej półki.

Samsung chce kupić panele od LG

Jak donosi portal TheElec, firmy Samsung Electronics wraz z LG Display wznowiły rozmowy na temat umowy, która ma zapewnić dostawę wyświetlaczy W-OLED. Pomimo tego, że producenci są dla siebie jedną z największych rynkowych konkurencji, okazuje się, że Samsung chciałby odkupić od LG od 200 do 300 tysięcy paneli OLED.

Jeśli umowa faktycznie dojdzie do skutku, a LG rozpocznie w najbliższym czasie zwiększoną produkcję, to Samsung już w przyszłym roku będzie mógł wejść na rynek z telewizorami OLED, wyposażonymi w wyświetlacze swojego konkurenta.

Tegoroczna seria telewizorów z panelem OLED (źródło: Samsung)
Tegoroczna seria telewizorów z panelem OLED (źródło: Samsung)

Skąd taka decyzja Samsunga?

Wznowienie rozmów pojawia się po zachodzących zmianach w sektorze wyświetlaczy. Samsung Display, będący spółką zależną od Samsung Electronics, w zeszłym roku zdecydował się całkowicie zakończyć działalność związaną z produkcją wyświetlaczy LCD. LG jednak kontynuuje ich wytwarzanie.

Samsung natomiast, choć wypuszcza własne telewizory QLED, technologicznie oparte o wyświetlacze LCD, chciałby również wprowadzić na rynek urządzenia także w średniej półce cenowej, na co rozwiązaniem mogą być panele produkowane przez LG Display.

Excellence Line Neo QLED 8K (źródło: Samsung)
Excellence Line Neo QLED 8K (źródło: Samsung)

Jak wynika z informacji, na tej transakcji miałyby skorzystać obie firmy. Samsung mógłby stworzyć nową linię telewizorów w nieco niższych cenach, natomiast LG mogłoby spróbować załatać swoje straty finansowe, które odnotowano w zeszłym roku.