Quest Pro (źródło: Meta)
Quest Pro (źródło: Meta)

Meta zatrzymuje produkcję Quest Pro. Czy wycofa się z tworzenia kolejnych wersji?

Meta porzuca swoje zaawansowane gogle Quest Pro. Z informacji wynika, że zaprzestaje produkcji pierwszej edycji oraz prawdopodobnie zahamuje również tworzenie wersji drugiej. Czy gigant wirtualnej rzeczywistości skupi się na nieco tańszych wersjach Quest?

Porzucone nadzieje na Quest Pro 3?

Wirtualna rzeczywistość (VR) zdaje się rozwijać, ale nie tak dobrze, jak producenci sprzętu mogliby sobie tego życzyć. Urządzenia przenoszą użytkowników do różnych wspaniałych światów, jednak trzeba przyznać, że bez względu na to, jak ogromnie pozytywne byłyby odczucia, to ceny gogli czy zestawów często zwalają z nóg. Jednym z doskonałych przykładów są Meta Quest Pro, czyli okulary VR, z którymi wiązane były wielkie nadzieje na rozwój wirtualnych technologii.

Quest Pro (źródło: Meta)

Technologiczny gigant wypuścił zestaw w październiku zeszłego roku, jednak jego zaskakująca cena, sięgająca 1500 dolarów, czyli po prostym przeliczeniu prawie 6 tysięcy złotych, chyba odstraszyła zainteresowanych. Jak wynika z najnowszych raportów, produkcja Quest Pro została zahamowana. Można było to już przewidzieć na początku tego roku, kiedy to Meta poinformowała dostawców, iż nie potrzebuje więcej komponentów. To jednak nie koniec złych dla tego przedsiębiorstwa wieści.

Meta i VR, czyli jakie zmiany czekają rynek

Jak się okazuje, również planowany zestaw Quest Pro 2 zostaje anulowany. Oznacza to, że firma prawdopodobnie porzuca jego rozwój i produkcję. Negatywne zmiany mają także dosięgnąć planowanych gogli do rzeczywistości rozszerzonej (AR). Jak wynika z informacji udzielonych przez The Information, wysokiej klasy wyświetlacz już na obecnym etapie został podmieniony na starszą wersję Liquid Crystal on Silicon (LCoS). Ponadto, zamiast pola widzenia (FOV) rzędu 70 stopni, teraz proponowane jest zaledwie 50. Meta najprawdopodobniej zrezygnuje też z wdrożenia czujnika lidarowego.

Wieści nie są pozytywne, jednak możliwe, że producent dzięki temu pochyli się nad nieco tańszymi zestawami Quest, które wśród użytkowników cieszą się uznaniem i popularnością. Meta bowiem sprzedała już ponad 20 milionów sztuk tych urządzeń, a zapowiadane gogle Quest 3 mają kosztować 499 dolarów, czyli niecałe 2 tysiące złotych.