Zapisywanie danych na szklanych płytkach to już nie abstrakcja. Microsoft rozwija swój Project Silica i tworzy biblioteki z niewielkimi taflami, które w przyszłości będą mogły przechowywać ogromne ilości danych. W jaki sposób pliki trafią do kwarcowego szkła?
Szklane dyski na dane
Project Silica to pomysł Microsoftu sprzed kilku lat. Jego zamysłem była możliwość zapisywania plików w kawałku szkła kwarcowego, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i szansą na przechowanie informacji nawet przez 10 tysięcy lat.
Na dowód działania tej ciekawej koncepcji i idealnej alternatywy dla powszechnie znanych dysków, technologiczny gigant pokazał, iż na przykładowym futurystycznym dysku o wymiarach 75 na 75 milimetrów, o grubości zaledwie 2 milimetrów, można przechowywać film Superman produkcji Warner Bros. Teraz przedsiębiorstwo znacząco rozwinęło swój Project Silica, prezentując centra danych, pozwalających na przechowywanie ogromnych ilości informacji.
Dane zapisywane wewnątrz szkła kwarcowego rejestrowane są za pomocą ultraszybkiego lasera femtosekundowego. Urządzenie to odpowiedzialne jest za tworzenie wokseli, które stanowią trójwymiarowe wersje pikseli. Zapisane dane mogą być odczytywane przez mikroskop sterowany za pomocą komputera, dekodujący informacje. Tak zebrane pliki trafiają do zrobotyzowanej biblioteki, gdzie bez zużywania energii oraz połączenia z siecią, są przechowywane w tafli szkła.
Microsoft tworzy biblioteki wypełnione taflami szkła
Użytkownik, który w przyszłości zdecydowałby się na przechowywanie danych przez Microsoft w ramach projektu Silica, będzie mógł uzyskać dostęp do swoich informacji dzięki robotom poruszającym się po bibliotece. To właśnie te urządzenia odpowiedzialne są za dotarcie do odpowiedniej tafli, pobranie jej oraz skierowanie do czytnika.
Przechowywanie plików w kawałku kwarcowego szkła jest więc doskonałym rozwiązaniem dla zachowania kopii zapasowych dużych plików w postaci książek czy nagrań. Na jednej szklanej płytce może zostać zgromadzone nawet 3,5 tysiąca filmów.
Choć Project Silica jest już na bardzo zaawansowanym etapie, Microsoft twierdzi, że musi jeszcze popracować nad udoskonaleniem swojego systemu, aby mógł w przyszłości zostać wykorzystany komercyjnie.