Nowy rodzaj chwytaka, opracowany przez Uniwersytet z Singapuru, może usprawnić działanie robotów ze względu na jego precyzję, elastyczność i delikatność. Z czego powstał i co go wyróżnia spośród innych?
Robotyczna, miękka i elastyczna dłoń z Singapuru
Singapurski chwytak został okrzyknięty elastyczną dłonią, a zbudowany został z miękkich siłowników i hiperelastycznych materiałów. Nowa robotyczna część jest w stanie chwytać i przenosić maleńkie przedmioty, których rozmiar sięga zaledwie 300 mikronów, a masa maksymalnie 1,3 kilograma.
Trzeba przyznać, że opracowanie nowego rodzaju chwytaka, przeznaczonego właśnie do niewielkich i lekkich przedmiotów, jest niezwykle istotnym aspektem. Dotychczas rynek robotów był ograniczony do przenoszenia przede wszystkim sporych przedmiotów, które nie zmieniały swojego kształtu, a jednocześnie siła robota mogła uszkodzić chwytany przedmiot.
Robotyczna dłoń, poza chwytaniem, może również wykonywać ruchy w formie szczypania czy owijania, a także zmieniać swój kształt i dostosowywać się do przedmiotu, który ma za zadanie unieść. Precyzyjne i miękkie ruchy robota pozwalają na bezpośrednie manipulowanie różnymi przedmiotami i elementami, co mogłoby wprowadzić sporo ułatwień do przemysłu.
Badania nowego robota – podnosi chipsy i igłę, ale nie ziarenko ryżu
Nowa robotyczna dłoń została wyposażona w części symulujące paznokcie, palce i w końcu całą dłoń, której nacisk może być zmienny w zależności od potrzeb, rodzaju przedmiotu i metody jego złapania. Ta robotyczna dłoń podczas testów była w stanie chwycić i unieść talerz, patelnię, piłkę, igły, plasterki warzyw czy nawet chipsy, nie uszkadzając ich. Niestety, chwytak nie poradził sobie z uniesieniem pojedynczego ziarenka ryżu i dzbanka z wodą. Mimo to, naukowcy i projektanci nie mają zamiaru się poddać i udoskonalać prototyp.
Na ten moment grupa badawcza, która jest autorem projektu nowego chwytaka, ma w planach przeprowadzić komercjalizację swojej robotycznej dłoni, która mogłaby odnaleźć szeroką gamę zastosowań, szczególnie w obrębie przemysłu spożywczego i opakowaniowego.