Modele ChatGPT pomagają w odtworzeniu Holodecku ze Star Treka
(źródło: Picryl, Public Domain, CC0)

Modele ChatGPT pomagają w odtworzeniu Holodecku ze Star Treka

Naukowcy z Pensylwanii opracowali nowe narzędzie do tworzenia wirtualnych przestrzeni, dedykowanych do szkolenia robotów. Technologia o nazwie Holodeck nawiązuje do Star Treka, a do działania wykorzystuje duże modele językowe, podobnie jak bot ChatGPT.

Metoda z filmu może trafić do rzeczywistości

Fikcyjna technologia Holodeck, znana z serialu Star Trek, polegała na tworzenie symulowanej rzeczywistości w oparciu o przekazane wcześniej dane. Okazuje się jednak, że dzięki sztucznej inteligencji, a dokładniej modelom wykorzystywanym w narzędziu ChatGPT, możliwe jest jej urzeczywistnienie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii opracowali technologię, która pozwala na stworzenie interaktywnego środowiska za pomocą poleceń tekstowych. Oznacza to, że zespół może przesłać informacje na temat danej przestrzeni przy pomocy zestawu poleceń, a ta pojawi się jako wygenerowane środowisko.

Tego typu nieistniejące przestrzenie dotychczas znajdowały zastosowanie w procesie wdrażania robotów do świata rzeczywistego, jednak jak się okazuje – większość tego typu obiektów jest tworzona ręcznie przez specjalistów. To spore ograniczenie dla technologii, gdyż zespoły są w stanie tworzyć przestrzenne środowiska przez długi czas, zaczynając od układów, przez tworzenie poszczególnych obiektów, aż po renderowanie konkretnych kolorów. To wszystko z kolei oznacza, że liczba wirtualnych przestrzeni jest niewielka, a maszyny nie mają wystarczających możliwości, aby uczyć się poruszania w prawdziwym świecie.

Modele wykorzystywane w ChatGPT mogą posłużyć robotom

Amerykańscy inżynierowie wpadli jednak na pomysł wykorzystania sztucznej inteligencji, sieci neuronowych i generatywnych systemów, takich jakie wykorzystywane są w ChatGPT, do stworzenia technologii typu Holodeck. Jak twierdzą badacze, nowy sposób wykorzystujący AI pozwoli na opracowanie milionów lub nawet miliardów symulowanych środowisk, które otworzą przed robotami nasz świat.

Nowa technika o nazwie Holodeck może wygenerować „praktycznie nieograniczoną” liczbę środowisk wewnętrznych, które będą tworzone w oparciu o przesłany tekst. Technologia z Pensylwanii korzysta z dużych modeli językowych, które wykorzystywane są m.in. do działania ChatGPT oraz innych botów. Narzędzie pozwala na przeprowadzenie rozmowy z wykorzystaniem serii ukrytych zapytań, pozwalających na podzielenie i uporządkowanie poszczególnych parametrów dla tworzonego środowiska.

Naukowcy stworzyli Holodeck wykorzystując modele ChatGPT
Holodeck (źródło: University of Pennsylvania)

W pierwszym etapie Holodeck wymaga opisania podstawowych elementów, takich jak podłoga, ściany, drzwi oraz okna. Później natomiast użytkownik może przesłać informacje na temat bardziej szczegółowych obiektów, a więc mebli itp. Narzędzie zostało porównane z innymi, dotychczas stosowanymi i wykazało się lepszą skutecznością.