Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej oraz Komitet Ochrony Orłów wraz z „magentowym” operatorem rozpoczęły kolejny projekt. Ich celem jest monitoring gatunków chronionych, który dzięki technologii pozwoli śledzić i kontrolować zagrożone wyginięciem zwierzęta.
Technologie wparciem dla środowiska zwierząt
Środowisko naturalne jest istotnym aspektem, nie tylko dla zachowania różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, ale również dla człowieka. Dlatego też ochrona organizmów żywych powinna stać na przodzie zrównoważonego rozwoju, którego realizacja jest teraz łatwiejsza dzięki licznym technologiom i sprzętom.
Firma T-Mobile wraz z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (CEPL), zlokalizowanym w Rogowie, oraz Komitetem Ochrony Orłów, postanowiły ulepszyć systemy monitoringu gatunków chronionych. Te piękne ptaki, które posiadają gniazda na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, otrzymały „magentowe obrączki”, dzięki którym proces obserwacji i kontroli tych wyjątkowych zwierząt będzie prostszy i skuteczniejszy. Operator od ponad dekady angażuje się i wspiera akcje, mające na celu monitoring różnych gatunków zwierząt takich, jak żubry i rysie.
W jaki sposób operator wspiera monitoring gatunków chronionych?
CEPL w Rogowie, przy wsparciu „magentowego” operatora, zakłada loggery GPS orłom bielikom, bocianom czarnym, a także puchaczom. Pierwsze z tych ptaków, które gniazdują w lasach SGGW, zostały już wyposażone w urządzenia, pozwalające na śledzenie w trybie online lotu młodych osobników. Dane na temat tego gatunku są sukcesywnie zbierane i końcowo mają zostać też opracowane przez naukowców.
Monitoring gatunków chronionych pozwala na regularne doglądanie rzadkich ptaków, ich zwyczajów i tras, a także zagrożeń, które mogą czyhać na ich życie. Dzięki podobnym systemom ludzie mogli dowiedzieć się m. in. o tym, że bociany czarne są w stanie pokonywać w ciągu jednego dnia trasy o długości nawet 500 kilometrów. Dlatego też tak istotne jest wdrażanie technologii na ratunek środowiska naturalnego.