Meta Quest 2 Hand Tracking 2.0 śledzene rąk
Meta Quest 2 - Źródło: Meta

Meta Quest 2 zwiększa swoją wydajność. To zasługa najnowszej aktualizacji systemowej

Gogle VR firmy Meta mogą pochwalić się wzorowym wsparciem producenta, jeśli chodzi o oprogramowanie. Meta Quest 2 i Meta Quest Pro co chwilę dostają duże aktualizacje systemowe, które znacząco poprawiają działanie samego sprzętu, jak i zwiększają jego możliwości. Nie inaczej jest z najnowszą aktualizacją v55.

Meta Quest 2 i Pro z zauważalnie wyższą wydajnością

Najważniejszą zmianą jest zapowiadany od jakiegoś czasu skok wydajności gogli Meta Quest 2 i Meta Quest Pro. Osiągnięto to głównie dzięki zwiększeniu częstotliwości pracy procesora urządzenia, co powinno pozytywnie wpłynąć na działanie każdej powstałej już gry i aplikacji.

To jednak nie wszystko, bo w ręce deweloperów oddano również funkcję dynamicznego skalowania rozdzielczości, dzięki czemu gry i aplikacje mogą korzystać ze zwiększonej gęstości pikseli bez utraty wydajności — tu jednak jest już potrzebna ingerencja w kod gry. Dobrym przykładem działania tej technologii jest poniższe wideo z grą The Walking Dead: Saint & Sinners.

Liczby ukazujące wzrost wydajności są naprawdę imponujące, a przynajmniej na papierze. Gogle Meta Quest 2 mają przyspieszyć o aż 26% na mocy procesora i o 19% na wydajności GPU. W przypadku droższego i mocniejszego Meta Quest Pro, wydajność również wzrosła o 26% w CPU i 11% w GPU. Obydwa headsety zyskały więc ogromny przyrost mocy, który powinien znacząco odbić się na jakości graficznej gier tworzonych na tę platformę.

Inne nowości w aktualizacji systemowej v55

Zwiększenie wydajności gogli to jednak nie jedyne nowe funkcje, które pojawiły się w najnowszej aktualizacji systemowej Oculusa. Jak możemy dowiedzieć się z blogu Meta, firma zadbała również o wsparcie dla nowych gestów w domyślnej przeglądarce internetowej, gdzie od tej pory możemy przybliżać i oddalać widok przy pomocy gestu dwóch palców, tak jak na tradycyjnych urządzeniach dotykowych. Miłym dodatkiem jest również samodzielna aplikacja Messengera, która w końcu powinna być znacznie wygodniejsza w użytkowaniu.

Aktualizacja v55 powinna być już dostępna do pobrania na goglach Meta Quest 2 i Pro. Warto tu jednak pamiętać, że aktualizacje są dostarczane do właścicieli gogli falowo, tak więc niektórzy będą musieli poczekać nieco dłużej na nowości w systemie Questa.