Meta Quest 3 (źródło: Meta)

Nowy hit komunijny? Meta obniża minimalny wiek użytkownika gogli Quest

Technologia wirtualnej rzeczywistości coraz częściej trafia „pod strzechy”, czyli do niezainteresowanych do tej pory tą formą rozrywki użytkowników. Bez wątpienia jest to zasługa najpopularniejszych obecnie gogli na rynku, czyli „rodziny urządzeń” Meta Quest. I nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ Meta jest niezwykle skuteczna w poszerzaniu grupy swoich potencjalnych użytkowników – również o tych najmłodszych.

Gogle Meta Quest nawet dla dziesięciolatka

Jak można przeczytać w nowym wpisie na blogu Meta Quest, firma podjęła decyzję o obniżeniu minimalnego wieku użytkowników gogli Quest. Do tej pory najmłodszymi użytkownikami urządzeń VR firmy mogli być trzynastolatkowie, ale firma postanowiła to zmienić i wdrożyć kolejne zabezpieczenia z myślą o nieletnich, które mają umożliwić dostęp do wirtualnej rzeczywistości już dziesięciolatkom – oczywiście w kontrolowany przez rodziców sposób.

Meta Quest 3 (źródło: Meta)
Gogle Meta Quest 3 – źródło: Meta

Najmłodsi nie będą mogli sami założyć sobie konta Meta, ponieważ w procesie tym będzie musiał uczestniczyć dorosły. Co ważne, profil użytkownika Meta, który nie ukończył jeszcze 12 lat, będzie automatycznie ustawiony jako prywatny, co oznacza, że ludzie z zewnątrz nie będą mogli śledzić nastolatków bez zgody ich rodziców.

Meta obiecuje również polecanie takim użytkownikom tylko wybranych gier i aplikacji, które odpowiadają ich wiekowi. Firma ma również zrezygnować z pokazywania reklam najmłodszym. W połączeniu z obecnymi funkcjami rodzicielskimi gogli Meta Quest (jak np. Blokada wybranych aplikacji i gier), środowisko VR powinno być dość bezpiecznym miejscem dla nieletnich, oczywiście pod warunkiem, że rodzice kontrolują czas spędzany w goglach i to, co dzieci w nich robią.

Gogle Meta Quest 3 bardziej przyjazne najmłodszym?

Chęć poszerzenia grona fanów wirtualnej rzeczywistości o jeszcze młodszych użytkowników nie powinna nikogo dziwić. Meta celuje w wieloletni rozwój swojej platformy, tak więc sensownym z ich perspektywy jest jak najwcześniejsze wdrażanie potencjalnych nowych użytkowników w ten świat. Ja jednak widzę również jeszcze jeden powód na zmianę decyzji, co do minimalnego wieku użytkownika.

Meta Quest 3 (źródło: Meta)
Gogle Meta Quest 3 (źródło: Meta)

Jest nim oczywiście zbliżająca się wielkimi krokami rynkowa premiera nowych gogli – Meta Quest 3. Najmłodsi swoimi prośbami do rodziców o nowe gogle VR na święta czy urodziny, mogą nakręcić jeszcze lepszą sprzedaż urządzenia. Tym bardziej, że nowy sprzęt Meta jest w teorii znacznie wygodniejszy od swojego poprzednika (co ma znaczenie w przypadku najmłodszych), między innymi dzięki zauważalnie zmniejszonej konstrukcji (choć sama waga raczej znacząco nie zmaleje). To w połączeniu z bogatymi funkcjami rodzicielskimi i bezpieczeństwa, może przekonać rodziców do zakupu nowego gadżetu dla swoich pociech.

Gogle Meta Quest 3 zadebiutuje już jesienią tego roku z w cenie 499,99 dolarów (około 2100 złotych).