(źródło: MonumentApp)
(źródło: MonumentApp)

MonumentApp, czyli nowa rządowa aplikacja z zabytkami. Czego może nas nauczyć?

Kolejna rządowa aplikacja jest już dostępna. Tym razem chodzi o bazę informacji o materialnym dziedzictwie kulturowym Polski. MonumentApp pokaże zabytki, postacie i podzieli się najważniejszymi informacjami historycznymi.

Rola zabytków w Polsce

Zabytki czy też materialne dziedzictwa kulturowe można spotkać w wielu miejscach świata i Polski. Zdarza się, że zawieszone tabliczki są w stanie wyjaśnić nam, co autor danego obiektu miał na myśli lub też z jakiego powodu powstał dany budynek czy dzieło, jednak często nie pojawia się tam wystarczająco dużo informacji, aby zaspokoić naszą ciekawość. Choć 85% naszych rodaków uważa, że ochrona zabytków jest istotna, zaledwie 20% je zwiedza, by doświadczyć historii.

Polska Organizacja Turystyczna wraz z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków postanowiły to zmienić i podjęły współpracę, której celem jest uwolnienie potencjału materialnego dziedzictwa kulturalnego Polski, wprowadzając je w wirtualny świat. Następstwem tych działań jest rządowa aplikacja MonumentApp, dostępna do pobrania już od 23 czerwca 2023, w sklepie Google Play, jak i w AppStore.

Jakie informacje pozwoli nam poznać MonumentApp?

Jak wynika z informacji, MonumentApp ma być źródłem inspiracji dla turystów i pasjonatów wszelkich obiektów historycznych, a także pozwolić zapoznać się z informacjami na tematy związane z obiektami i postaciami, a wszystko to w łatwy oraz przystępny dla każdego sposób. Nowy program ma obejmować opisy i zdjęcia, które mogą być urozmaicane przez samych użytkowników, poprzez wskazywanie nieznanych atrakcji, odkryć czy własnych map zwiedzania.

Poza aplikacją MonumentApp pojawił się także portal spotkaniazzabytkami.pl oraz kontynuacja magazynu „Spotkania z Zabytkami”, którego historia sięga już 45 lat. Kwartalnik, z rąk nowego wydawcy, o odświeżonej szacie graficznej i zmienionej objętości, trafił już do sprzedaży.

Kwartalnik "Spotkania z Zabytkami" (źródło: Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków)
Kwartalnik „Spotkania z Zabytkami” (źródło: Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków)

Trzy nowe kanały informacyjne to jednak nie wszystko, co zaplanował rząd, aby pielęgnować historię naszego kraju. Jak zaznaczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołana ma zostać Narodowa Agencja Rewitalizacji Zabytków, której zadaniem będzie kompleksowa ochrona, renowacja i rewitalizacja polskiego materialnego dziedzictwa kulturowego, zarówno w kraju, jak i za granicą, a także całych miast, wyróżniających się zabytkowym charakterem.