Działko antydronowe THOR (źródło: afresearchlab)
Działko antydronowe THOR (źródło: afresearchlab)

Działo mikrofalowe THOR zniszczy niebezpieczne drony

Amerykańskie Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych zaprezentowało nową broń przeciwko dronom. Działko mikrofalowe jest bardzo skuteczne w smażeniu wrażliwej elektroniki.

Co zrobić z niebezpiecznymi dronami?

Chociaż drony to bardzo użyteczne narzędzie i szansa na poprawę jakości życia w wielu branżach, stanowią jednocześnie duże zagrożenie w nieodpowiednich rękach, co dobrze ukazują ostatnie konflikty. Drony stają się podstawą nowoczesnych działań wojennych, nie tylko do rozpoznania lub izolowanych ataków rakietowych, ale jako broń ofensywna w długotrwałych kampaniach. Potencjalnie UAVy (bezzałogowe statki powietrzne) mogą również atakować w zorganizowanych rojach w takiej liczbie, że przytłoczą konwencjonalną obronę powietrzną. Jak więc bronić się przed tego typu zwinnym, szybkim i niewielkich rozmiarów zagrożeniem?

Swoją odpowiedź prezentuje Amerykańskie Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych. THOR (Tactical High-power Operational Responder) wykorzystuje wysokoenergetyczne mikrofale wystrzeliwane w seriach na dużych obszarach, aby niszczyć nadlatujące wrogie staki. Nie robi tego przez wysadzanie dronów jak broń laserowa, ale przez smażenie delikatnej elektroniki, powodując awarię UAVu.

Impuls usmaży drona w kilka nanosekund

THOR został skierowany przeciwko wielu celom na poligonie Chestnut w bazie sił powietrznych Kirtland w Nowym Meksyku, w realistycznych warunkach. Korzystając z systemu celowniczego typu gimbal, był w stanie śledzić i zwalczać cele w nanosekundach na rozległych obszarach nieba, unieszkodliwiając je za pomocą impulsów mikrofalowych o dużej mocy.

THOR był niezwykle wydajny z niemal ciągłym uruchamianiem systemu podczas starcia z rojem dronów. To wczesny demonstrator i jesteśmy przekonani, że możemy wykorzystać tę samą technologię i sprawić, by była skuteczniejsza w ochronie naszego personelu na całym świecie.

kapitan Tylar Hanson, zastępca kierownika programu THOR

Kosztujący 18 milionów dolarów THOR jest wbudowany w 6 metrowy kontener transportowy, który mieści się w transporcie w samolocie C-130 Hercules i może być ustawiony przez dwóch żołnierzy w ciągu około trzech godzin. Ponadto ma przyjazny dla użytkownika interfejs, który wymaga jedynie minimalnego przeszkolenia.