Opaska Teltoheart (źródło: Tektonika)
Opaska Teltoheart (źródło: Tektonika)

Ta opaska wykrywa zaburzenia pracy serca. Produkcja już ruszyła!

Teltonika ruszyła z produkcją opaski medycznej przeznaczonej dla osób cierpiących na schorzenia serca. Urządzenie Teltoheart jest zaawansowanym wyrobem kontrolującym rytm serca, którego działanie opiera się o dokładny algorytm wykrywania migotania przedsionków.

Szybkie wykrycie schorzenia metodą na ochronę życia i zdrowia

Firma Teltonika stworzyła opaskę kontrolującą pracę serca. Opaska powstała w wyniku pomysłu założyciela firmy, który w mediach natknął się na wiadomość o algorytmie opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Kownie (KTU) oraz Uniwersytetu Wileńskiego. Zespoły badaczy udzieliły Teltonice licencji na technologię, co pozwoliło na opracowanie tego ciekawego sprzętu.

Wodoodporna opaska Teltoheart, klasyfikowana jako wyrób medyczny, jest w stanie skutecznie wykrywać zaburzenia rytmu serca różnego pochodzenia. Co najważniejsze, urządzenie jest w stanie zmierzyć niepokojące zmiany i dać znać użytkownikowi bądź opiekunowi odpowiednio wcześnie, aby możliwe było szybkie zareagowanie oraz wezwanie pomocy medycznej.

Teltoheart, czyli opaska do zdalnego monitorowania pracy serca i tętna

Zasada działania tej inteligentnej opaski z perspektywy pacjenta jest dość prosta. Jeśli urządzenie wykryje nieprawidłowy rytm serca lub też puls znacząco zwolni albo przyspieszy, sprzęt zaleci wykonanie badania elektrokardiografem (EKG), dzięki któremu lekarz w szybki sposób będzie w stanie ocenić pracę narządu, postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Urządzenie ma być wygodną alternatywą dla obecnie używanych czujników i ma służyć do zdalnej weryfikacji funkcjonowania serca oraz ciągłego pomiaru tętna, co jest możliwe dzięki technologii fotopletyzmografii (PPG).

Co ważne, wokół opaski powstał cały ekosystem w postaci nie tylko dedykowanej aplikacji dla użytkowników, ale także platformy przeznaczonej dla lekarzy, gdzie możliwe będzie monitorowanie pacjenta.

Urządzenie jest wyposażone także w przycisk SOS oraz funkcję wykrywania braku ruchu i upadku. Poza tym opaska pozwala na dwukierunkową komunikację głosową oraz śledzenie lokalizacji w oparciu o łączność 4G/LTE, a także GNSS, GSM i Bluetooth.

Pierwsze produkty mają trafić na rynek w Indiach, na Cyprze, w Hiszpanii oraz w Peru. Część zostanie także na rodzimym, litewskim rynku, gdzie prywatne środowiska medyczne już wyraziły swoje zainteresowanie najnowszym sprzętem.