Flixbus
Autobus (źródło: Flixbus)

Najdłuższa linia autobusowa zasilana przez biopaliwo

Firma Flixbus we współpracy z Volvo Buses podjęła się stworzenia połączenia między miastami Grenoble i Brest przy użyciu nowych, ekologicznych autobusów, które zasila francuskie biopaliwo Oleo100.

Rozwój firm transportowych w dziedzinach ekologii zaczyna stawać się coraz bardziej „modny”, ale przede wszystkim konieczny. Problemy z zanieczyszczeniami powietrza obecne na całym świecie, wymagają od ludzi przemyśleń i działań zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Wiele polskich miast wprowadza, przy złej jakości powietrza, darmową komunikację miejską, by ograniczyć emisję pochodzącą ze spalania paliw w silnikach samochodowych – to spory krok, jednak często nie jest wystarczający. Dlatego też miasta i firmy zaczęły inwestować w modernizację obecnie eksploatowanych autobusów i wymieniają je na ekologiczne – elektryczne czy też działające w oparciu o biopaliwo.

Nowoczesne autokary i ekologiczne biopaliwo

Firma Flixbus udostępniła swoje dwa piętrowe autobusy, zasilane biopaliwem, pasażerom na trasie Brest-Grenoble. Ekologiczne biopaliwo Oleo100 znane jest już od zeszłego roku, gdzie zaczęło być używane w autokarach na trasach Nicea-Tuluza, a później na trasie Vannes-Paryż, również w pojazdach firmy Volvo.

Widząc pozytywne efekty współpracy, firma Volvo i Flixbus rozszerzają współpracę o trasę Brest-Grenoble, co – według szacunków – powoduje obniżenie emisji gazów cieplarnianych nawet o 70%, a cząstek stałych o 80% w porównaniu do tradycyjnych silników Diesla. Biodiesel, jakim jest Oleo100, wytwarzany jest z nadwyżek oleju rzepakowego.

Przyszłość ekologicznych autobusów

Firma Flixbus nadal szuka kolejnych rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie alternatywnych źródeł tak, aby mogła wykorzystywać je w swoich pojazdach na jeszcze większą skalę. Już teraz firma wykorzystuje „zieloną energię” w autobusach z biogazem, wodorem czy panelami fotowoltaicznymi na dachach autobusów (trasa Dortmund-Londyn).

Flixbus inwestuje również w pociągi, które zasilane są w pełni z OZE w postaci energii wiatru i wody. Należy wspomnieć o tym, że firma Flixbus oferuje swoje usługi także na terenie Polski i niemalże 30 innych krajów, co z pewnością daje wiele możliwości na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych czy szkodliwych, dla ludzi i środowiska, pyłów.