Ziemia
Ziemia (fot. Pixabay)

NASA zlokalizowała największych emiterów metanu na świecie

Misja EMIT, uruchomiona przez NASA, na co dzień zajmuje się analizowaniu źródeł pyłu mineralnego na Ziemi, jednak tym razem skupiła się na zbadaniu występowania jednego z gazów cieplarnianych, którym jest metan. Naukowcom udało się odkryć 50 miejsc o szczególnie dużej emisji tego gazu do atmosfery.

Czym jest metan?

Metan jest węglowodorem nasyconym, który w temperaturze pokojowej utrzymuje się w formie bezwonnego gazu. Jest palnym i dość groźnym gazem, który potrafi być wybuchowy, jeśli zostanie zmieszany z powietrzem w odpowiednim stężeniu, dlatego jest wyjątkowo niebezpieczny w kopalniach.

Metan, zaraz po dwutlenku węgla, zaliczany jest do grupy gazów cieplarnianych. Wykorzystywany jest w kotłach i kuchenkach gazowych, a także w przemyśle.

Jak i gdzie NASA odnalazła „super-emiterów” metanu?

Dzięki zastosowaniu spektroskopu w misji EMIT możliwe było rozpoznanie i dość dokładne zlokalizowanie „super-emiterów” metanu. Wszystko przez zdolność tego gazu do pochłaniania światła podczerwonego, co zdradziło pozycję stężeń na mapie.

„Wyniki te są wyjątkowe i pokazują wartość połączenia perspektywy w skali globalnej z rozdzielczością wymaganą do identyfikacji źródeł punktu metanu, aż do skali obiektu. To wyjątkowa zdolność, która podniesie poprzeczkę w wysiłkach na rzecz przypisywania źródeł metanu i ograniczania emisji z działalności człowieka.”

David Thompson, naukowiec EMIT i NASA

NASA wykryła „super-emitorów” w Basenie Permskim w Nowym Meksyku, gdzie znajduje się pole naftowe, a także w Turkmenistanie, gdzie znaleziono aż 12 źródeł pochodzących z infrastruktury gazowej i naftowej. Innego emitenta odnaleziono także w Iranie. Naukowcy zapewniają, że szersze badania całej Ziemi pozwolą na zlokalizowanie także innych źródeł dużych emisji metanu.

Emisja metanu w Iranie, źródło: EMIT
Emisja metanu w Iranie (źródło: EMI)

Dlaczego zlokalizowanie emisji metanu jest tak istotna?

„Namierzenie” i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest niezwykle istotne, ponieważ są one przyczyną globalnego ocieplenia, będącego zjawiskiem sztucznym, wynikającym bezpośrednio z antropogenicznej działalności człowieka. To właśnie przez nie dochodzi do topnienia lodowców i podnoszenia się temperatury na Ziemi.

„Ograniczenie emisji metanu jest kluczem do ograniczenia globalnego ocieplenia. Ten ekscytujący nowy rozwój nie tylko pomoże naukowcom lepiej określić, skąd biorą się wycieki metanu, ale także zapewni wgląd w to, jak można im szybko zaradzić.”

Bill Nelson, administrator NASA

Odnalezienie, stwierdzenie i kolejno ograniczenie emisji metanu pozwoli na polepszenie stanu klimatu.