Meteoryt asteroida
(źródło: Pixabay)

Asteroida 2022 RM4 sporych rozmiarów zbliży się do Ziemi już 1 listopada

Potencjalnie niebezpieczna asteroida 2022 RM4 ominie planetę Ziemia już 1 listopada. Mimo jej kwalifikacji do potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi, prawdopodobnie nie jest dla nas zagrożeniem.

Jak duża jest asteroida 2022 RM4 zbliżająca się do Ziemi?

2022 RM4 została odkryta 12 września 2022 roku, a dostrzeżona przy użyciu hawajskiego teleskopu Pan-STARRS 2. Będziemy mogli ją niebawem zobaczyć za pomocą prostego, „podwórkowego” teleskopu. Będzie to możliwe pierwszego listopada około godziny 20.

Pan-STARRS, RM4
Pan-STARRS, źródło: IFA Hawaii

2022 RM4 to asteroida należąca do grupy Apolla, czyli grupy, która obejmuje asteroidy zlokalizowane blisko Ziemi i krążące po własnych orbitach, przecinając jednocześnie orbitę naszej planety. Orbita tej asteroidy jest dość charakterystyczna, ponieważ jest wydłużona. Nową asteroidę zakwalifikowano do obiektów typu NEO.

Średnica 2022 RM4 wynosi od 300 do 740 metrów, osiągając prędkość 85 tysięcy kilometrów na godzinę! Jej odległość od planety Ziemia będzie odpowiadała sześciu odległościom między Ziemią a Księżycem.

Asteroida ta okrąża Słońce w czasie 1398 dni. Zbliżenie się jej do Ziemi powinno być możliwe do dostrzeżenia przez proste teleskopy, które mają co najmniej 8-mio calową aperturę. 2022 RM4 w momencie mijania Ziemi będzie osiągała jasność zbliżoną do jasności Plutona, a więc około 14,3 magnitudo. Kolejne zbliżenie tej nowo odkrytej asteroidy do Ziemi odbędzie się w 2118 roku.

Jej uderzenie mogłoby spowodować krater o głębokości nawet 4 kilometrów, siejąc ogromne zniszczenia uderzając w ląd i tworząc ogromne tsunami, uderzając w wodę, jednak na ten moment naukowcy zapewniają, że jesteśmy bezpieczni.

Asteroida 2022 RM4

Ostatnie asteroidy, które mieliśmy okazję zaobserwować

W maju tego roku mogliśmy być świadkami mijania innej asteroidy o nazwie 7335 lub 1989 JA. Kosmiczny obiekt zbliżył się wtedy do Ziemi na odległość 4 milionów kilometrów, czyli na około dziesięć odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem.