NASA testuje autonomiczny statek kosmiczny wielokrotnego użytku
Dream Chaser (źródło: Sierra)

NASA testuje autonomiczny statek kosmiczny wielokrotnego użytku

Statek kosmiczny marki Sierra trafił do ostatniej fazy testów w ośrodku agencji NASA, zlokalizowanym w stanie Ohio. Dream Chaser ma dostarczać ładunki astronautom i odbierać je z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jakim badaniom zostanie poddany wahadłowiec?

Rozwiązanie transportu ładunków na ISS

Dream Chaser to statek kosmiczny opracowany przez firmę Sierra Nevada Corporation. Wahadłowiec jest autonomicznym pojazdem wielokrotnego użytku, którego zadaniem będzie zaopatrywanie w ładunki astronautów, znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma startować za pomocą rakiety i osiadać na pasach przeznaczonych do lądowania komercyjnych samolotów.

Statek kosmiczny został przewieziony do ośrodka im. Neila Armstronga na terenie Sandusky, zlokalizowanego w stanie Ohio. To właśnie tam agencja NASA przeprowadzi ostatnią fazę testową innowacyjnego pojazdu. Naukowcy mają zamiar wykorzystać Dream Chasera podczas minimum 15 misji.

Statek kosmiczny Dream Chaser testowany w ośrodku NASA (źródło: Sierra Space)
Statek kosmiczny Dream Chaser testowany w ośrodku NASA (źródło: Sierra Space)

Statek kosmiczny testowany przez NASA

Wraz z wahadłowcem do ośrodka przybył także moduł załadunkowy jednorazowego użytku, znany pod nazwą Shooting Star. Jego zadaniem ma być wsparcie w dostarczaniu oraz odbieraniu „bagaży” dedykowanych dla badaczy żyjących w kosmosie. Gdy pojazd kosmiczny zostanie przycumowany do stacji, astronomowie będą mogli skorzystać z włazu rufowego, a następnie dzięki niemu dotrzeć wprost do włazu i wnętrza Dream Chasera, gdzie zostaną ulokowane potrzebne dla nich ładunki.

Statek kosmiczny ma być sprawdzany podczas testów wibracyjnych, które pozwalają na wygenerowanie podobnych zjawisk do tych doświadczanych w trakcie prawdziwego startu oraz powrotu do ziemskiej atmosfery. Poza tym, NASA zweryfikuje też nowy wahadłowiec za pomocą testów próżniowo-termicznych. Proces ten ma być realizowany w termicznej komorze próżniowej, umożliwiającej zbadanie pełnowymiarowych rakiet i silników w symulowanych warunkach, przypominających kosmiczne. Dream Chaser ma być narażony m.in. na niskie ciśnienie, wysokie temperatury oraz ogień.

Pojazd zaproponowany przez markę Sierra Space to kolejne rozwiązanie agencji, pomocne w zaopatrywaniu i „sprzątaniu” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). NASA i Sierra mają w planach zrealizować pierwszy lot testowanego statku w pierwszej połowie nadchodzącego 2024 roku.