Kosmos (źródło: Youtube)
Kosmos (źródło: Youtube)

Houston, mamy pomidora: astronauci ISS z NASA zlokalizowali zaginione od 8 miesięcy warzywo

NASA podzieliła się fascynującymi informacjami na temat dwóch małych pomidorów, które zaginęły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2022 roku. Po zebraniu przez astronautę Franka Rubio szybko zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Po ośmiu miesiącach poszukiwań, astronauci w końcu odnaleźli zagubioną torbę z produktami.

Stan pomidorów po niemal roku w kosmosie

Odkrycie to miało miejsce w jednym z sześciu modułów mieszkalnych ISS. Dzięki niemu możemy zobaczyć, jak 17% wilgotność na pokładzie stacji wpływa na żywność przechowywaną w plastikowych torebkach. Jeden z astronautów Frank Rubio tymczasowo przechował warzywa w takiej torebce, nie zdając sobie sprawy, że mogą one unosić się w stanie nieważkości.

Pomidory zostały wyhodowane jako część eksperymentu XROOTS w 2022 roku, a nie – jak wcześniej sądzono – w ramach VEG-05 w 2023 roku. Wykorzystuje on techniki hydroponiczne i aeroponiczne do uprawy roślin bez użycia gleby, co może stanowić odpowiednie rozwiązania dla systemów roślinnych potrzebnych w przyszłych misjach kosmicznych.

Początkowo poszukiwany był jeden pomidor, jednak finalnie odnalazły się dwa. Mimo upływu niemal roku od ich zniknięcia, warzywa zostały znalezione w stanie silnego odwodnienia i lekko spłaszczone. Przedstawiciele NASA poinformowali, że pomimo pewnej zmiany koloru, nie zaobserwowano na nich widocznych śladów wzrostu mikroorganizmów czy grzybów.

Astronauci z NASA odnaleźli pomidora zgubionego w kosmosie (źródło: nasa.gov)
Astronauci z NASA odnaleźli pomidora zgubionego w kosmosie (źródło: nasa.gov)

Dlaczego uprawiamy żywność na ISS?

Choć odnalezienie pomidorów było dość zabawnym faktem dla Franka, który już powrócił na Ziemię, to NASA podkreśla, że głównym celem uprawy żywności na ISS jest praktyka technik, które mogą być użyte podczas przyszłych eksploracji Księżyca i Marsa. Istnieje wiele eksperymentów, badających możliwość zapewnienia astronautom świeżej żywności w przestrzeni kosmicznej.

Do tej pory przeprowadzono badania VEG-05, gdzie oceniano produkcję karłowatych pomidorów i innych pokarmów, podczas gdy nowszy eksperyment Planet Habitat-03 jest jednym z pierwszych wielopokoleniowych badań roślin na ISS. Może to pomóc ocenić naukowcom czy adaptacje genetyczne w jednym pokoleniu roślin wyhodowanych w kosmosie mogą być przekazywane dalej. Niestety, słynne pomidory z eksperymentu XROOTS nie zostały wzięte pod uwagę.

Nie tylko żywność, ale i morale astronautów

Przedstawiciele NASA dodają, że korzyści z uprawy roślin w kosmosie nie ograniczają się tylko do aspektu żywnościowego. Astronauci zgłaszają, że spędzanie czasu na ogrodnictwie ma również pozytywny wpływ na ich stan psychiczny, poprawiając jakość życia w przestrzeni kosmicznej i podnosząc morale.

Odkrycie zaginionych pomidorów kosmicznych to nie tylko ciekawostka, ale ważna lekcja dla NASA i wszystkich zainteresowanych długotrwałymi misjami kosmicznymi. To dowód na to, że nawet w najbardziej nieprzewidywalnych warunkach, nauka i determinacja mogą prowadzić do cennych odkryć i rozwiązań. Przypomnijmy także, że ISS zdarzało się już zgubić przedmioty. Niedawno pisaliśmy o zaginionej torbie z narzędziami, jednak w tym przypadku, nie udało się jej odzyskać.