navitel NS150
(fot. NAVITEL)

NAVITEL pokazał linię stacji ładujących, a także przenośny panel solarny

Firmy NAVITEL chyba nie trzeba przedstawiać kierowcom. Teraz pokazała ona nowe stacje ładujące, a także przenośny panel solarny, a więc rozwiązania, które mogą przydać się, gdy w pobliżu nie ma żadnego „gniazdka”.

Nowe stacje ładujące NAVITEL

Cztery nowe stacje ładujące różnią się od siebie oferowanymi możliwościami, liczbą dostępnych portów, a także pojemnością akumulatora. Pierwszy model jest tym najsłabszym, ale zdecydowanie nie oznacza to, że mamy do czynienia z produktem nie wartym uwagi. Stacja NS150 została wyposażona w akumulator o pojemności 60000 mAh oraz moc 150 W.

Na przednim panelu urządzenia producent uwzględnił 2 porty USB-A, port USB-C, wyświetlacz wskazujący pozostały poziom baterii, przycisk zasilania, wyjście zapalniczki oraz wyjście EC5. Dołączone do zestawu przewody do odpalania auta umożliwiają łatwy start pojazdu w sytuacji kryzysowej. Inwerter 12-220 V/150 W, który również znajduje się w zestawie, odpowiada za zasilania urządzeń elektronicznych, które wymagają napięcia przemiennego 220 V z akumulatorów o stałym napięciu 12 V.

Navitel NS150
NS150 (fot. NAVITEL)

Należy jeszcze wspomnieć, że stacja NAVITEL NS150 może być ładowana na dwa sposoby: z gniazdka sieciowego oraz z gniazda zapalniczki samochodowej. Czas ładowania wynosi około 7 h. Rączka oraz waga 1,42 kg umożliwiają wygodne przenoszenie stacji oraz zabranie jej w podróż.

Kolejna propozycja firmy do dwie stacje NS300 i NS500, które są do siebie w dużym stopniu podobne, zarówno pod względem wyglądu, jak i dostępnych funkcji. Spora różnica dotyczy jednak pojemności akumulatora, który ma odpowiednio 83200 mAh i 120000 mAh, a także mocy – kolejno 300 W i 500 W. Obie stacje zostały wyposażone w szereg portów wyjściowych: port zapalniczki samochodowej, 2 x DC5525, 2 x USB-A, 2 x USB-C, 1 x AC 230 V, a także wejście do ładowania samochodu oraz PV.

Natomiast na górnej części stacji NAVITEL NS300 i NS500 znajdziemy panel do ładowania bezprzewodowego, np. smartfona. Lampki LED oraz SOS umożliwiają wykorzystanie sygnału świetlnego w razie potrzeby. Duża ilość zabezpieczeń, m.in. przed przeładowaniem, przeciążeniem czy zwarciem, a także otwory wentylacyjne odpowiadają za bezpieczeństwo podczas korzystania ze stacji.

Do tego dochodzi niemały ekran, który przeznaczony jest do wyświetlania wszystkich najważniejszych informacji – m.in. poziomu baterii, mocy wyjściowej, wskaźnika AC/DC, alertu dotyczące rozwiązywania problemów itd. Natomiast ładowanie stacji odbywa się z gniazdka sieciowego, gniazda zapalniczki samochodowej, a także z panelu solarnego poprzez wyjście PV.

Dla naprawdę wymagających użytkowników przygotowana została stacja NAVITEL NS1000. Charakteryzuje się ona akumulatorem o pojemności aż 218400 mAh i mocą 1000 W. Powinna więc okazać się sprzętem wystarczającym nawet podczas dłuższych wyjazdów, będąc odpowiednio dużym magazynem energii.

Stacja NS1000, oprócz prócz funkcji, które zostały uwzględnione w NS300 i NS500, oferuje większą liczbę portów. Mamy dodatkowe dwa porty DC5525 i jeden dodatkowy AC 230 V.

Wszystkie z wymienionych stacji dostępne są już do nabycia w sieciach sklepów z elektroniką użytkową oraz serwisie Allegro. Ich ceny przedstawiają się następująco: NS150 – 699 złotych, NS300 – 1299 złotych, NS500 – 1799 złotych, NS1000 – 2599 złotych.

Przenośny panel solarny

Jak naładować chociażby wymienione przed chwilą stacje, gdy jesteśmy daleko od cywilizacji i w okolicy trudno o jakiekolwiek gniazdko? Jeśli trafimy na słoneczną pogodę, to z pomocą przyjdzie przenośny panel solarny NAVITEL SP200. Oferuje on moc 200 W i – jak podaje producent – przekształca do 22% energii słonecznej w darmową energię do wytwarzania prądu.

NAVITEL SP200
(fot. NAVITEL)

Panel został wykonany z odpornej na zużycie tkaniny Oxford o standardzie wodoodporności IP67. W kieszeni panelu znajduje się kontroler mocy ze złączem Andersona oraz portami USB-A i USB-C, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych, np. smartfona czy laptopa. Wygodę użytkowania oraz przenoszenia zapewnia składana konstrukcja oraz rączka.

Trzeba przyznać, że panel NAVITEL SP200 to interesujący sprzęt. Ile jednak kosztuje? Został on wyceniony na 1499 złotych i jest już dostępny do nabycia w sieciach sklepów z elektroniką użytkową oraz serwisie Allegro.