Narzędzie AI NERF od Luma (źródło::Luma)
Narzędzie AI NERF od Luma (źródło::Luma)

Zostań hollywoodzkim filmowcem dzięki technologii AI NeRF

Technologia Neural Radiance Field czyni ogromne postępy i trafia do coraz szerszej rzeszy rąk. Systemy AI pozwalają na tworzenie produkcji wyrwanych z najdroższych studiów filmowych.

Niesamowite narzędzia w rękach każdego Kowalskiego

To już fakt – coraz powszechniejsze narzędzia AI oznaczają nowe możliwości w rękach każdego chętnego do jej wykorzystania. Obojętnie czy jesteś urzędnikiem, marketingowcem-artystą, twórcą muzyki, nauczycielem dzieci czy twórcą gier i filmów – prawie każdy znajdzie pole do wykorzystania sztucznej inteligencji w swojej pracy. To, na co pozwala Neural Radiance Field (NeRF), udowania że AI jeszcze nie raz nas zaskoczy.

W skórcie – NERF to w sieć neuronowa, która może generować obrazy złożonych ze scen 3D w oparciu o częściowy zestaw obrazów 2D. Działa poprzez pobieranie obrazów wejściowych, reprezentujących scenę i interpolację między nimi w celu renderowania jednej kompletnej sceny. NERF to algorytm, wymagający dużej mocy obliczeniowej, a przetwarzanie złożonych scen może zająć godziny lub dni, jednak nowe rozwiązania pozwalają radykalnie skrócić czas oczekiwania.

Efekt? Totalnie odjechane filmy i klipy, które można zrobić całkowicie samemu, z pomocą AI.

Firmy udostępniają niesamowite narzędzia AI za grosze

Tego typu efekty można już osiągać, robiąc zdjęcia lub nagrywając filmy za pomocą smartfona, a następnie przesyłając wyniki do usługi w chmurze, w której AI wykorzystuje sekwencję rzeczywistych obrazów do zbudowania modelu 3D obiektu i jego otoczenia. Jakie znajdziemy dla tego zastosowania? Dzikie ujęcia kamery, tworzenie fotorealistycznych zasobów i środowiska 3D do wykorzystania w grach wideo, doświadczeniach VR i innych.

W zeszłym miesiącu firma Luma Labs obniżyła cenę tego rodzaju usługi do 1 dolara za scenę, dzięki interfejsowi API, który pobiera wideo instruktażowe obiektów lub scen, patrząc z zewnątrz, z 2-3 poziomów i generuje interaktywny obraz 3D sceny, którą można osadzić bezpośrednio, modele z teksturami do budowania interakcji oraz wstępnie wyrenderowane obrazy i filmy 360.

Mało? Zespół z Singapore National University opracował system NERF, który może nie tylko generować modele 3D ludzi i całych środowisk, ale także przechwytywać i ponownie renderować dynamiczną akcję. Oznacza to, że można nagrać pewien moment, a narzędzie AI odtworzy całą scenę w 3D.