Netflix (źródło: Netflix)
Netflix (źródło: Netflix)

Nowe sposoby Netflixa na ograniczenie współdzielenia kont

Popularny serwis VOD, jakim jest Netflix, od dawna ostrzega o tym, że konta nie mogą być współdzielone i używane przez domowników z różnych gospodarstw domowych. Teraz jednak już ma plan i podejmuje kroki, aby ograniczyć ten, niezgodny z regulaminem, proceder.

Koniec z ostrzeżeniami, czas na czyny?

Netflix od dawna ostrzega o współdzieleniu konta z osobami mieszkającymi pod innym adresem, co zdarza się nie tylko ze względu na to, że tak jest taniej, ale i dlatego, że łatwiej się „zrzucić” na lepszą jakość obrazu.

Pojawiały się różne pomysły i metody na ograniczenie tego procederu, jednak w rzeczywistości serwisowi jeszcze nie udało się powstrzymać użytkowników przed oszczędzaniem w ten sposób. Teraz ogłosił, w jaki sposób będzie sprawdzał, czy z naszego konta korzystają także osoby niemieszkające w tym samym gospodarstwie domowym.

Netflix Mobile
Netflix w Twoim smartfonie (źródło: Netflix)

Dotychczas użytkownicy mieli możliwość wyboru planu spośród: podstawowego, standardowego oraz premium, co przekładało się zarówno na miesięczną kwotę opłaty, liczbę urządzeń w planie, a także jakość, w której filmy czy seriale będą odtwarzane. Pojawiały się również informacje, że Netflix stworzy jeszcze jeden rodzaj pakietu i umożliwi wybranie opcji z reklamami, co wpłynęłoby na zredukowanie ceny pakietu, jednak póki co nie ma na to przesłanek na terenie Polski.

Weryfikacja Netflixa, czyli w jaki sposób będziemy kontrolowani?

Od teraz serwis będzie sprawdzał, czy wszystkie profile naszego konta będą korzystały z tego samego Wi-Fi. Ponadto, serwis będzie wymagał, aby w swojej głównej lokalizacji, zalogować się i obejrzeć coś raz na co najmniej 31 dni.

Taki zabieg pozwoli na przypisanie danego urządzenia jako zaufane. Gdy użytkownik znajdzie się w podróży i będzie miał z tego powodu ochotę odtworzyć treści na innym urządzeniu, serwis wyśle tzw. tymczasowe hasło, które zezwoli na użytkowanie konta pod innym adresem przez 7 dni.

Netflix używa Sztucznej Inteligencji
Netflix używa Sztucznej Inteligencji w poszukiwaniu najlepszych filmów | fot. materiały prasowe

Netflix jasno poinformował użytkowników, że nie będzie pobierał żadnych dodatkowych opłat, w przypadku wykrycia sytuacji udostępniania konta, a „jedynie” zablokuje dostęp pozostałym użytkownikom.

W przypadku założenia nowego konta dla użytkowników spoza gospodarstwa domowego, serwis proponuje także możliwość przeniesienia konta, dzięki czemu historia przeglądanych treści, polubione programy czy seriale, a także inne elementy, automatycznie trafią na nowe konto.