implanty mózgowe (źródło: neuralink.com)
implanty mózgowe (źródło: neuralink.com)

Pacjent z implantem mózgowym Neuralink kontroluje komputer myślami

Pod koniec stycznia byliśmy świadkami historycznego momentu w medycynie – pierwszej udanej operacji wszczepienia implantu mózgowego. Stoi za tym Neuralink, firma należąca do znanego miliardera Elona Muska. Implant, nazwany „Telepathy”, obiecuje pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki niemu możliwe ma być sterowanie telefonem lub komputerem za pomocą samych myśli, co otwiera drzwi do niezliczonych nowych możliwości.

Implant w ludzkim mózgu

Musk poinformował, że opisywany pierwszy i wyjątkowy pacjent powrócił do zdrowia bez żadnych skutków ubocznych. Co więcej, jest on w stanie kontrolować myszkę komputerową wyłącznie za pomocą myśli. Obecnie trwają próby zwiększenia ilości i precyzji kliknięć, wykonanych za pomocą myśli.

Dalsze plany zakładają rozwój i nabywanie nowych umiejętności, w tym przytrzymania przycisku i ruchów kursora, co byłoby kolejnym krokiem ku pełnej kontroli nad komputerem.

Neuralink rozpoczął swoją działalność w 2016 roku, ale dopiero w maju 2023 roku uzyskał zgodę na przeprowadzenie testów na ludziach. Wcześniej firma koncentrowała się na eksperymentach na zwierzętach.

Opisywany implant jest innowacyjnym interfejsem mózg-komputer, całkowicie wszczepialnym i niewidocznym dla użytkownika. Działa poprzez łączenie się z mózgiem za pomocą cienkich, elastycznych nici z elektrodami. Specjalnie zaprojektowany robot wykonuje wszczepienie, minimalizując ryzyko i dyskomfort.

robot do wykonywania operacji (źródło: neuralink.com)
Neuralink – robot do wykonywania operacji (źródło: neuralink.com)

Pierwsze chipy skierowane są do osób cierpiących na tetraplegię, czyli nieodwracalny paraliż czterokończynowy. Dzięki nim pacjenci będą mogli sterować różnymi urządzeniami, wykorzystując jedynie myśli. Kolejne etapy projektu mają obejmować pomoc osobom z ALS (stwardnieniem zanikowym bocznym), oferując im nowe możliwości komunikacji i interakcji ze światem.

Sukces pierwszego wszczepienia implantu mózgowego przez Neuralink otwiera nowy rozdział w neurotechnologii (dziedzinie, która pomaga nam zrozumieć funkcję mózgu lub umożliwia bezpośrednie połączenie technologii z ludzkim układem nerwowym). Jej potencjał wykracza poza medycynę, sugerując przyszłe zastosowania w różnych dziedzinach życia.

Zapewne znacząco wpłynie to na jakość życia osób z niepełnosprawnościami, dając im nowe narzędzia do komunikacji i interakcji ze światem.