implanty mózgowe (źródło: neuralink.com)
implanty mózgowe (źródło: neuralink.com)

Małpy już nie wystarczą. Neuralink rekrutuje do badań klinicznych na ludziach

Neuralink ogłosił, że uzyskał zgodę od niezależnej komisji recenzyjnej oraz pierwszego szpitala na rozpoczęcie rekrutacji do pionierskiego badania klinicznego na ludziach. Minął prawie rok od momentu, ostatniej prezentacji firmy i zaledwie cztery miesiące od tego, gdy Musk zapowiedział rozpoczęcie badań, kiedy to w końcu otrzymał zielone światło od Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).

Badanie nad interfejsem mózg-komputer

Studium PRIME, czyli skrót od Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface, zostało przedstawione jako „przełomowe badanie nad innowacyjnym medycznym urządzeniem” dla całkowicie implantowanego, bezprzewodowego interfejsu mózg-komputer (BCI) Neuralink.

Jego celem jest ocena bezpieczeństwa implantu N1 (niewielkiego urządzenia, które zastępuje fragment czaszki pacjenta) oraz robota chirurgicznego R1, a także wstępna ocena funkcjonalności BCI (systemów dekodujących sygnały związane z intencją ruchu z aktywności mózgowej), które umożliwiają osobom sparaliżowanym sterowanie urządzeniami zewnętrznymi za pomocą myśli.

implanty mózgowe (źródło: neuralink.com)
Implanty mózgowe (źródło: neuralink.com)

Jak to działa?

Podczas badania R1 będzie używany do chirurgicznego umieszczenia implantu w obszarze mózgu odpowiedzialnym za intencję ruchu. Po zaimplementowaniu, N1 jest niewidoczny i ma za zadanie bezprzewodowo przekazywać sygnały mózgowe do aplikacji N1 User App, która dekoduje intencje ruchowe. Rejestruje on aktywność nerwową poprzez 1024 elektrody rozłożone na 64 niciach, z których każda jest cieńsza niż ludzki włos. Pierwszym celem BCI jest umożliwienie ludziom sterowania kursorem komputera lub klawiaturą wyłącznie za pomocą myśli.

robot do wykonywania operacji (źródło: neuralink.com)
Robot do wykonywania operacji R1 (źródło: neuralink.com)

Kto może skorzystać z tej niezwykłej szansy? Kwalifikowane do udziału w rekrutacji są osoby, które doświadczyły czterokończynowego paraliżu z powodu urazu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub cierpią na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Chęć uczestnictwa w bieżących i przyszłych badaniach klinicznych Neuralink, należy zgłosić rejestrując się w ich spisie pacjentów. Tam także znajduje się ankieta do wypełnienia.