Nofio Valve Index
Źródło: Road to VR

Wkrótce gogle Valve Index będą mogły działać bezprzewodowo

Valve Index to jedne z najlepszych gogli VR – to stwierdzenie potwierdzić może wielu sympatyków technologii wirtualnej rzeczywistości. Gogle te jednak nie są idealne, między innymi przez brak opcji łączności bezprzewodowej z komputerem. Firma nofio ma zamiar to jednak zmienić.

nofio uczyni twoje gogle Valve Index w pełni bezprzewodowymi

Valve od lat zapowiada, że ich gogle Valve Index doczekają się w końcu swojego bezprzewodowego modelu lub specjalnego akcesorium, ulepszającego obecne gogle VR. Na razie jednak na samych obietnicach te zapowiedzi się kończą, ponieważ firma-matka Steama nadal nie wypuściła na rynek żadnego związanego z tym akcesorium, ani nawet bardziej szczegółowej prezentacji swojego pomysłu na bezprzewodowe granie w SteamVR. Rynek technologii nie lubi jednak próżni.

  • Adapter nofio pozwala w szybki sposób bezprzewodowo połączyć gogle Valve Index z PC
  • Urządzenie ma pojawić się na rynku w pierwszym kwartale 2023 roku w cenie ponad 399 dolarów

nofio, czyli nowa australijska firma związana z wirtualną rzeczywistością, wyszła naprzeciw posiadaczom Valve Index, którzy z zazdrością patrzą na Air Linka w goglach Meta Quest i Meta Quest 2. Ich pierwszym produktem ma być specjalny adapter do Valve Index, który w końcu pozwoli na w pełni bezprzewodową grę na goglach Gabe’a Newella.

Nofio Valve Index
Adapter nofio założony na gogle Valve Index wraz z transmiterem podłączonym do PC. | Źródło: Road to VR

Całe urządzenie składa się z dwóch części – adaptera zakładanego bezpośrednio na gogle i specjalnego transmitera podłączonego do PC. Oba elementy łączyć się mają ze sobą za pośrednictwem nowoczesnego Wi-Fi 6E, które zapewnić ma opóźnienie na poziomie zaledwie 5 milisekund. To prawie 10-krotnie mniej niż w przypadku Air Linka w goglach Oculusa od Meta.

Adapter zakładany na gogle waży tylko 200 gramów, ale doliczyć do niego należy kolejne 200 gramów w postaci dołączonej do zestawu baterii. Ta niestety nie powala, jeśli chodzi o swoją pojemność, bo wystarczyć ma na zaledwie 2 godziny rozgrywki. Na całe szczęście, akumulator ten szybko możemy podmienić na inne źródło energii, np. powerbank, ponieważ adapter z zasilaniem łączy się poprzez port USB-C.

Działający prototyp nofio podczas rozgrywki w Beat Sabera

Gdzie, kiedy i za ile?

Niestety, urządzenie od nofio nie pojawi się zbyt szybko na rynku. Producent przewiduje, że adapter do gogli Valve Index ma trafić do chętnych dopiero w pierwszym kwartale 2023 roku. Jeśli chodzi o cenę, to ta ma oscylować wokół 400-450 dolarów. To o ponad 100 dolarów więcej niż za CAŁE gogle Meta Quest 2.

Jeśli produkt od nofio Was zainteresował, to w tym miejscu zapisać się możecie do mailowego powiadomienia o starcie kampanii na Kickstarterze.