Alexa

Nowa Alexa to „inteligentna kulka”. Podsumowanie konferencji Amazon

Na wczorajszej konferencji Amazon pokazał, jak będzie wyglądać czwarta generacja urządzenia Echo. Oprócz kulistego kształtu, sama Alexa doczekała się ulepszeń, głównie związanych ze sztuczną inteligencją. Echo zaoferuje nam także lepszą jakość dźwięku.

Tu i teraz…

Największą zmianą jest jednak nowy procesor, serce urządzenia, który jest w stanie lokalnie przetworzyć dźwięk i rozpoznać mowę (dotychczas odbywało się to w chmurze). Alexa odpowie nam więc szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Amazon nazywa ten moduł AZ1 Neural Edge.

Alexa
Funkcje i wygląd (tym razem czarnej wersji) nowego Echo / fot. Amazon via TheVerge

W niektórych sytuacjach nasz głos wciąż będzie przesyłany do chmury, lecz nie w całości. Nowy system ma skrócić czas czekania na reakcję Alexy nawet o kilka sekund.

…ale nie tak szybko

Amazon zapowiada, że czwarta generacja urządzenia połączy cechy poprzedniego Echo i drugiej wersji Echo Plus. Ma również posiadać wbudowany hub urządzeń smart home, zaprojektowany przez firmę Zigbee. Będzie także działać z nadchodzącym systemem Amazon Sidewalk.

Nowa Alexa to "inteligentna kulka". Podsumowanie konferencji Amazon
System ten podłączy nasze Echo do lokalnej sieci / fot. Amazon

Sama Alexa otrzyma kilka interesujących funkcji, m.in. czytanie na głos (pomoc w uczeniu dzieci), grupowe wideokonferencje, udostępnianie muzyki do innego urządzenia Echo i profile dostosowane do dzieci.

Nowe Echo już jest dostępne w formie pre-order na amerykańskiej stronie producenta. Mamy do wyboru trzy kolory – biały, czarny i niebieski, a urządzenie dotrze do konsumentów już 22 października tego roku.

Dodatkowa garść nowości

Amazon przedstawił także nowe Echo Show – inteligentny wyświetlacz, oraz zapowiedział, że dostępne na nim będą po raz pierwszy aplikacje Zoom i Netflix. Podstawa nowego Show również przybrała kulisty kształt, a dzięki użyciu wbudowanych sensorów, urządzenie to będzie automatycznie obracało swój ekran w naszą stronę.

Alexa
Funkcja ta może okazać się przydatna w kuchni / fot. TheVerge

Na wczorajszej konferencji zobaczyliśmy także ulepszoną wersję serwisu Amazon Guard, nazwaną Guard Plus. Dodaje on do naszego Echo funkcje wykrywania intruzów. Gdy tak się stanie, urządzenie wyśle nam na telefon powiadomienie, a także puści różne dźwięki, na przykład odgłosy szczekania psów, mające odstraszyć nieproszonych gości.

Guard Plus pozwoli również na integrację z inteligentnymi kamerami monitoringu i będzie dostępny za oceanem już w tym roku. Cena subskrypcji? 5 dolarów na miesiąc.

Chociaż jeszcze nie wiemy, kiedy nowa Alexa i jej funkcje trafią do Polski, po więcej informacji możemy się udać na oficjalny blog Amazon, klikając tutaj.