Polityka prywatności (źródło: Google)
Polityka prywatności (źródło: Google)

Google wprowadza nowe narzędzia ochrony prywatności

Do wyszukiwarki Google nadchodzą pozytywne zmiany dotyczące ochrony prywatności. Użytkownicy będą mogli lepiej i skuteczniej kontrolować informacje, pojawiające się w internecie, oraz przesyłać prośby o usunięcie zdjęć z wyników wyszukiwania.

Możesz lepiej kontrolować swoje prywatne dane

Google nieustannie pracuje nad poprawą ochrony prywatności, a więc bezpieczeństwa użytkowników online. W zeszłym roku dodatkową opcją, która wzmacnia ochronę, było wprowadzenie narzędzia „wyniki wyszukiwania informacji o Tobie”. Dzięki tej funkcji osoby korzystające z internetu mogły w łatwy sposób kontrolować swoje prywatne dane, takie jak numer telefonu, adres zamieszkania czy adres e-mail i usuwać je z wyników wyszukiwania. Obecnie firma jeszcze bardziej ulepszyła to narzędzie, dzięki czemu możliwe jest łatwiejsze śledzenie danych osobowych.

Google wprowadza nowe narzędzia ochrony prywatności

Firma w najbliższych dniach ma zamiar uaktualnić tę formę bezpieczeństwa, dodając nowy panel informujący o danych kontaktowych, wyświetlanych w wyszukiwarce. Jeśli użytkownik nie chce, aby nadal były ujawniane, możliwe jest przesłanie prośby o szybkie ich usunięcie bezpośrednio w narzędziu.

Aby uruchomić najnowszą opcję należy nacisnąć okrągły znaczek profilu lub zdjęcie, wybrać z rozwijanego menu „wyniki wyszukiwania informacji o Tobie”. Możliwe jest także zapoznanie się z informacjami przez stronę goo.gle/resultsaboutyou. Póki co funkcja działa w języku angielskim i przeznaczona jest dla mieszkańców USA, jednak trwają prace nad rozpowszechnieniem tej możliwości.

Nowe narzędzia ochrony prywatności (źródło: Google)
Nowe narzędzia ochrony prywatności (źródło: Google)

Bezpieczeństwo od Google dla rodzin

Ponadto gigant z Mountain View wprowadził nowe zabezpieczenie, które pozwala na lepsze i skuteczniejsze kontrolowanie członków rodziny użytkownika. Dzięki temu narzędziu Google automatycznie zamazuje zdjęcia o charakterze seksualnym, szkodliwe treści czy obrazujące akty przemocy. Opcja ta trafia w ręce osób z całego świata pod nazwą SafeSearch.

Polityka prywatności Google

Google pochylił się także nad problematyką prywatnych zdjęć o charakterze erotycznym, które trafiły do witryn internetowych, przez co wyświetlają się w wynikach wyszukiwania. Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo usunięcia zdjęć z portali, wyszukiwarka nadal je pokazuje.

Google daje teraz możliwość przesłania prośby i usunięcia tych grafik, jednak z wyłączeniem przypadków, gdy użytkownik otrzymuje wynagrodzenie z tytułu tych treści.