Robotyczny kosz na śmieci (źródło: news.cornell.edu)
Robotyczny kosz na śmieci (źródło: news.cornell.edu)

Robotyczne kosze na śmieci zdobywają serca Nowojorczyków

Przechadzając się po Albee Square w Brooklynie, możemy natknąć się na nietypowy widok – kosze na śmieci poruszające się na małych robotycznych platformach. Te nietypowe pojemniki na kółkach nie tylko ułatwiają życie przechodniom, ale również stanowią część eksperymentu badawczego.

Inicjatywa z Cornell University

Roboty zostały stworzone przez grupę studentów z Cornell University. Są one sterowane zdalnie, a ich interakcje z ludźmi są monitorowane za pomocą kamery zamontowanej na każdym z nich. Wendy Ju, nadzorująca ten projekt, zauważa, że większość ludzi reaguje na nie z zainteresowaniem, natychmiast rozumiejąc ich przeznaczenie.

Nie da się ukryć, że urządzenia przyciągają uwagę. Dla wielu jest to nowość, która sprawia, że użytkownik odczuwa większe zaangażowanie w dbanie o czystość. Co więcej, wiele osób zwracało się bezpośrednio do nich, machało, zachęcając do zbliżenia się, by móc wyrzucić śmieci. Niektórzy nawet nazywali je „przyjaciółmi” oraz gratulowali współpracy, zakładając w ten sposób, że maszyny „znają się” nawzajem.

Taka ludzka reakcja na roboty ma swoje korzenie w skłonności ludzi do nadawania obiektom ludzkich cech. Wiele osób nadaje imiona swoim robotom odkurzającym, starając się interpretować ich zachowanie podczas sprzątania. Ruchy i ich sposób zbliżania się do ludzi sprawiają, że łatwo jest przypisać im „nasze” zachowania.

Robotyczny kosz na śmieci (źródło: news.cornell.edu)
Robotyczny kosz na śmieci (źródło: news.cornell.edu)

Nie tylko pozytywne reakcje

Chociaż większość ludzi reaguje pozytywnie, to zdarzały się też momenty agresji. Niektórzy popychali je nogami, a nawet przewracano kosze. Może to wynikać z niezrozumienia intencji eksperymentu czy obaw związanych z monitoringiem. Pojawiły się sugestie, że takie zachowania mogą być spowodowane niechęcią do lokalnego rządu miasta.

Według specjalistów najbliższe lata zaowocują w rozwój technologii i będziemy jeszcze częściej spotykać obiekty o rozszerzonych funkcjonalnościach. Jak będziemy reagować na te nowe, otaczające nas przedmioty? Jedno jest pewne: roboty wzbudzają w nas ciekawość, fascynację, ale też czasem niezrozumienie.

Jakie inne niespodzianki przyniesie nam przyszłość?