Samolot Ecojet (Źródło: bombardier)
Samolot Ecojet (Źródło: bombardier)

Nowości na niebie. Nowy blended-wing i drony napędzane AI przy współpracy AUKUS

Kanadyjski koncern z sukcesem przeprowadza kolejne testy swoich ekologicznych samolotów blended-wing, a porozumienie brytyjsko-amerykańsko-australijskie testuje wspólnie formacje dronów bojowych napędzanych AI.

Ekologiczne latanie coraz popularniejsze

Ekologiczne samoloty typu blended-wing to coraz bliższa, śmiała przyszłość lotnictwa. Taką wizję popiera kanadyjski koncern transportowy Bombardier, który intensyfikuje testy prototypów swoich samolotów blended-wing, celując w znaczne zmniejszenie spalania i emisji. Koncepcja blended-wing oferuje sposób na zwiększenie siły nośnej, zmniejszenie oporu powietrza, zmniejszenie hałasu i w rezultacie obniżenie zużycia paliwa

Zgodnie z niedawną prezentacją, testy w locie pierwszego prototypu samolotu typu blended-wing firmy zostały zakończone. Drugi prototyp, dwa razy większy, przechodzi testy od zeszłego roku. Firma twierdzi, że pierwszy prototyp udowodnił sensowność nowej architektury samolotu i zdolność zespołu do modelowania specyficznych kształtów skrzydeł sprawdzających się przy prędkościach transonicznych. Celem jest zmniejszenie emisji o 50% w porównaniu ze standardową konstrukcją odrzutową.

Amerykanie, Brytyjczycy i Australijczycy testują razem nowe drony bojowe

Po raz pierwszy na świecie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia przeprowadziły ćwiczenia na równinie Salisbury w Anglii w ramach umowy AUKUS, aby przetestować w terenie drony wyposażone we wspólnie opracowane systemy autonomii i sztucznej inteligencji. Drony są zdolne nie tylko do wykrywania i śledzenia celów wojskowych, ale są również w stanie przekwalifikować się w locie w obliczu zmian w misji.

Testy dronów (Źródło: gov.uk)
Testy dronów (Źródło: gov.uk)

Trójstronny traktat bezpieczeństwa AUKUS powstał w 2021 roku i od tego czasu znacząco się rozrósł, zaczynając jako program transferu technologii i rozbudowy możliwości obronnych w sektorze morskim. Teraz porozumienie pozwoliło na przeprowadzenie ćwiczeń końcem kwietnia 2023, których celem było opracowanie wspólnych systemów sztucznej inteligencji i autonomii. Systemy te pozwolą dronom działać autonomicznie w roju współpracującym w czasie rzeczywistym w realistycznym środowisku pola walki.

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, współpracując ze sobą, trzy narody mogą nie tylko przyspieszyć rozwój bez powielania wysiłków, ale również zapewnić wspólny system, który może działać z wszystkimi trzema siłami zbrojnymi. Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach w Salisbury obejmowały bezzałogowe statki powietrzne, czołgi, drony naziemne, działa samobieżne i opancerzone wozy piechoty.