Grace CPU Superchip
Grace CPU Superchip fot. Nvidia

Nvidia ogłasza wprowadzenie superchipów dla AI

Jakiś czas temu Nvidia ogłosiła, że ​​przedstawi własny układ serwerowy o nazwie Nvidia Grace, oparty na architekturze serwerowej Arm Neoverse v9, jednak wtedy nie podała szczegółów projektu. Teraz wraca z nowymi informacjami na ten temat. Tym razem firma jest zdecydowanie bardziej gadatliwa. Oto, co ujawniono.

Nvidia wprowadza CPU Grace dla sztucznej inteligencji

Nvidia z roku na rok chce tworzyć coraz bardziej zaawansowane podzespoły i, zgodnie z tą teorią, postanowiła rozpocząć swój nowy projekt. Ma on przede wszystkim wpłynąć na wydajność oferowanych przez firmę sprzętów. Wśród nowinek technologicznych znalazł się nowy procesor Nvidia Grace „superchip”, czyli nowy układ sztucznej inteligencji, który zapewnia zdecydowanie większą efektywność działania.

Nvidia Grace to, według zapowiedzi producenta, w pełni kompleksowa platforma obliczeniowa, wykorzystująca rdzenie Arm Neoverse nowej generacji, z pamięcią LPDDR5X o przepustowości powyżej 500 GB/s. Jest tak zwanym koniem roboczym procesora.

Grace CPU Superchip fot. Nvidia
Grace CPU Superchip fot. Nvidia

Pojawił się nowy typ centrum danych – fabryki sztucznej inteligencji, które przetwarzają i uszlachetniają ogromną ilość informacji w celu uzyskania inteligencji. Grace CPU Superchip oferuje najwyższą wydajność, przepustowość pamięci i platformy oprogramowania Nvidia w jednym chipie i jest przykładem dla światowej infrastruktury sztucznej inteligencji.

powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidii.

NVIDIA ma nadzieję, że w końcu wykorzysta procesor Grace do wspierania rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji oraz zadań obliczeniowych w hiperskalowaniu na swoich serwerach.

NVLink-C2C

To technologia NVLink-C2C odpowiada za pracę procesora Grace. Jest ultraszybka, została zaprojektowana w celu ułatwienia komunikacji między procesorami, kartami sieciowymi, jednostkami przetwarzania danych oraz systemami opartymi na chipach.

Opracowano ją na podstawie istniejących już technologii projektowania SERDES i LINK. Dzięki temu może nie tylko wykonywać zadania nowej generacji, ale również być kompatybilna z wykonywanymi do tej pory. Dzięki zastosowaniu odpowiednich innowacji, może obsługiwać przepustowość do 900 Gb/s lub większą.

NVLink-C2C
NVLink-C2C fot. Nvidia

Nvidia daje świetny przykład innym firmom i co roku stara się znacząco ulepszać swoją dotychczasową technologię. I – trzeba to przyznać – wychodzi jej to świetnie. CPU Grace znacznie wyróżnia się na tle innych ofert konkurencji i znacznie podnosi poprzeczkę w branży.