Obiektyw Google
Obiektyw Google, źródło: Google

Duża zmiana na stronie głównej Google. Pojawił się tam skrót do Obiektywu

Pewnie wielu z Was korzysta z aplikacji Google Lens czy też Obiektywu Google. Choć funkcje tego produktu jako tako nie ulegają zmianie, od teraz nie musisz go szukać – masz go od razu pod ręką na głównej stronie Google w przeglądarce.

Czym jest Obiektyw Google?

Szerokie zastosowanie Obiektywu Google jest znane i lubiane przez wiele osób. Dzięki tej aplikacji na smartfony, wyszukiwanie nazw roślin, tłumaczenie tekstu, rozwiązywanie zadań matematycznych czy odnajdywanie sklepów i produktów, które spodobały się nam w internecie, nie sprawia już żadnego problemu.

Wyszukiwarka Google
Wyszukiwarka Google (źródło: aplikacja Google)

Nie potrzebujesz tworzenia opisu w wyszukiwarce – po prostu wklejasz zrzut ekranu, grafikę albo robisz zdjęcie, a aplikacja za nas odnajduje właśnie to, czego potrzebujemy.

Od teraz dostęp do Google Lens mamy w zasięgu tradycyjnej wyszukiwarki na desktopach.

Funkcje Obiektywu Google

Obiektyw Google za pomocą zdjęcia jest w stanie przetłumaczyć tekst na wybrany przez nas język z ustawionego lub samodzielnie wykrytego innego języka. Co więcej, dzięki zdjęciu tekstu można w łatwy sposób skopiować tekst, więc nic nigdy nam nie umknie.

Wyszukiwarka umożliwia odnalezienie nazwy rzeczy, roślin czy zwierząt, a także odnajdzie inne zdjęcia czy produkty, których poszukujemy. Rozwiązywanie matematycznych zadań też nie sprawia problemu dla aplikacji. Obiektyw Google ma również zakładkę zakupy, miejsca, jedzenie, dzięki czemu znajdziemy wszystko bez wpisywania słów. Można zeskanować kod kreskowy czy kod QR, co wystarczy Google Lens do odnalezienia produktów.

Ważna, silna aplikacja od Google, która dzięki wprowadzonym zmianom na stronie głównej w postaci tej niewielkiej ikonki, jednak o wielkiej mocy, odnajdzie z pewnością jeszcze więcej fanów Obiektywu Google.

Zmiany Obiektywu Google w wersji komputerowej

Google wprowadziło do swojej głównej strony w wersji komputerowej skrót do wyszukiwania za pomocą obrazów. To znaczne ułatwienie, gdyż wcześniej trzeba było przeklikiwać się do tej opcji przez kolejne ekrany sekcji Google Grafika.

Od teraz w wersji przeglądarki dla komputerów można też odsłuchać, przetłumaczyć i wyszukać dowolnie wybrany tekst – oczywiście o ile jesteśmy w stanie wykorzystać do tego kamerę naszego urządzenia. Dzięki opcji „Tłumacz” funkcja Obiektywu Google może automatycznie wyszukać język, a następnie przedstawić tłumaczenie bezpośrednio na zdjęciu. Całość tłumaczenia można także jednym kliknięciem otworzyć w tradycyjnej funkcji „Tłumacza”.

Ta odświeżona forma i zwiększenie dostępności do szerokich funkcji w Google z pewnością ułatwi korzystanie z wielu opcji, które wcześniej były dostępne jedynie w wersji mobilnej, a teraz można je z łatwością odnaleźć i wykorzystać na komputerze.