Obsługa komputera gestami rąk? Być może już niedługo
fot. pixabay

Obsługa komputera gestami rąk? Być może już niedługo

Wyobraź sobie, że sterujesz komputerem tylko i wyłącznie za pomocą gestów rąk. Wcale nie musisz używać do tego klawiatury czy myszki. Brzmi jak abstrakcja? Okazuje się, że naukowcy już opracowują nową technologię, która wykorzystuje gesty rąk do wykonywania poleceń na komputerach.

Obsługa komputera gestami – czy to możliwe?

To brzmi trochę jak Matrix, tylko naszych czasów. Właśnie zaprezentowano prototyp, który na podstawie ruchu naszych rąk w pobliżu klawiatury, będzie sugerował operacje, jakie możemy wykonać na komputerze. Cały projekt nazywa się Typealike i działa za pośrednictwem zwykłej kamery internetowej w laptopie z małą mechaniczną nasadką, która kieruje kamerę na nasze dłonie. Niby proste, a jednak technicznie bardzo zaawansowane rozwiązanie.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Załóżmy, że podczas oglądania filmu na komputerze, będziemy chcieli zwiększyć jego głośność. Oczywiście możemy zrobić to tradycyjnie za pomocą klawiszy lub myszki, ale zróbmy to bardziej „smart”. Wystarczy, że ułożymy prawą rękę tuż przy klawiaturze, z kciukiem skierowanym do góry, a program rozpozna to jako sygnał i wykona polecenie. Co więcej, różne gesty i różne kombinacje gestów można przypisać do szerokiego zakresu operacji. Wprowadzenie tej innowacji ma znacznie przyśpieszyć pracę z komputerem oraz zwiększyć wydajność.

Oczywiście nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje, z uwagi na fakt, iż niektóre z osób potrafią dość mocno gestykulować, na przykład podczas prowadzenia wideo rozmów. To nieco utrudnia pracę kamerze. Będzie ona musiała wychwycić co jest poleceniem a co tylko spontaniczną reakcją na słowa rozmówcy.

W celu ułatwienia zadania, zespół zajmujący się projektem zarejestrował bazę danych gestów rąk korzystając z pomocy wielu ochotników. Poprosili również wolontariuszy o wykonanie testów i ankiet. Wszystko po to, by zrozumieć, jak uczynić program tak funkcjonalnym i wszechstronnym, jak to tylko możliwe.

Jak wynika z najnowszych informacji, prace nad sterowaniem komputerem przy pomocy gestów rąk to tylko początek innego większego projektu. Program Typealike ma w przyszłości wyeliminować korzystanie z ręcznych kontrolerów. Co, w gruncie rzeczy, byłoby dość przyjemnym rozwiązaniem.