Kolejny inteligentny zamek Aqara! Premiera A100 Pro ze wsparciem Apple HomeKit
fot. homekidauthority.com

Kolejny inteligentny zamek Aqara! Premiera A100 Pro ze wsparciem Apple HomeKit

Na rynku zadebiutował nowy, inteligentny zamek do drzwi, o nazwie Aqara A100 Pro. Świetną wiadomością jest fakt, że jest kompatybilny z urządzeniami Apple, które umożliwiają obsługę za pomocą Apple Wallet i aplikacji Family. Zamek można odblokować przy pomocy iPhone’a lub Apple Watcha.

Aqara A100 Pro z obsługą Apple HomeKit

Firma Aqara zapowiada ekspansję na rynek europejski z bardzo ciekawym produktem, jakim jest inteligentny zamek, który będzie obsługiwał Apple HomeKit i Home Key. Do tej pory był on dostępny głównie w Chinach, jednak teraz, jak zapowiada producent, czas podbić rynek globalny.

Aqara A100 Zigbee jest wzorowany na dwóch innych inteligentnych zamkach kompatybilnych z HomeKit. Smart zamek ma być kompatybilny z wkładkami euro, które są używane na rynkach europejskich oraz brytyjskich.

Kolejny inteligentny zamek Aqara! Premiera A100 Pro ze wsparciem Apple HomeKit
fot. Aqara.com

Co wyróżnia Aqara A100 Pro?

A100 Pro można obsługiwać na 9 różnych sposobów. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Może to być klawiatura, czytnik linii papilarnych, ale również standardowy klucz, jeśli należymy do tradycjonalistów ;-). Można nim także sterować przy użyciu HomeKit, Home Key i NFC.

Firma planuje uruchomić dodatkową sprzedaż kart dostępu NFC, które przydadzą się szczególnie tym domownikom, którzy na co dzień nie posiadają urządzeń z jego obsługą. Aqara A100 ma możliwość sparowania ze smartfonem poprzez Bluetooth 5.0, jednak w celu ustawień pod preferencje użytkownika należy mieć centralkę Aqara 3.0.

Kolejny inteligentny zamek Aqara! Premiera A100 Pro ze wsparciem Apple HomeKit
fot. Aqara.com

Aqara A100 pionierem w swojej dziedzinie

Aqara A100 Zigbee będzie pierwszym zamkiem wykorzystującym Apple Home Key na rynkach międzynarodowych. Sposób działania jest bardzo zbliżony do aplikacji Wallet na urządzeniach Apple. Dzięki temu możemy zapomnieć o noszeniu pęku kluczy, wystarczy nam jeden – wirtualny, który będzie również wirtualnie przechowywany w aplikacji Apple Wallet. Aby odbezpieczyć zamek należy zbliżyć iPhone’a lub Apple Watcha do zamka.

Warto wspomnieć o dwóch trybach odblokowywania. Gdy zależy nam na czasie możemy pójść na skróty i użyć ekspresowego, który nie wymaga uwierzytelnienia. W przypadku, gdy wychodzimy na dłużej, lepiej jest skorzystać z trybu bardziej bezpiecznego, choć wymagającego dłuższej chwili – wtedy wymagany jest kod dostępu bądź Face ID.

Kolejna sprytna funkcja to funkcja rezerwy mocy, która zadziała w przypadku, gdy Twoje urządzenia rozładowują się. Niestety, to problem dość częsty, szczególnie w przypadku smartfonów. Dzięki niemu możesz odblokować drzwi do pięciu godzin po pojawieniu się czerwonej ikony rezerwy energii na zegarku Apple Watch lub iPhonie.

Kolejny inteligentny zamek Aqara! Premiera A100 Pro ze wsparciem Apple HomeKit
fot. Aqara.com

Wirtualne kody dostępu dla gości

Aby ułatwić gościom pobyt u nas i zaoszczędzić na dorabianiu kluczy, Aqara stworzył funkcję dostępu gościa HomeKit w iOS 15. Tworzy on specjalne kody, które – w zależności od potrzeb – mogą działać przez cały czas, bądż też w określonych godzinach na przykład dla pomocy sprzątającej czy niani. Dodatkowo można także monitorować częstość ich użycia.

Inteligentny zamek zasila osiem baterii AA, które – według producenta – mogą wytrzymać ponad 18 miesięcy ciągłego działania. Co więcej, akumulator zamek jest podzielony na dwie grupy, które mogą pracować niezależnie i powiadamiać użytkownika w przypadku braku zasilania jednej z grup. A co, gdy w domu mamy deficyt baterii? O tym także pomyślał producent i daje nam możliwość zasilania smart zamka za pomocą powerbanku.

Cena i dostępność

Niestety, źródła nie podają konkretnej daty dostępności produktu, jednak najprawdopodobniej będzie to pierwsza połowa 2022 roku. Jeśli chodzi o cenę, na rynku międzynarodowym ma wynieść około 1300 złotych.