Płyta główna komputera (źródło: Pixabay)
Płyta główna komputera (źródło: Pixabay)

Elektrośmieci niczym żyła złota. Naukowcy opracowali nową metodę odzysku

Naukowcy z Zurychu opracowali nową metodę odzysku cennych materiałów z elektrośmieci. Szacuje się, że technologia jest nawet 50 razy tańsza, w porównaniu do obecnie wykorzystywanych metodologii, i jest najskuteczniejsza w przypadku złota. Na czym polega nowy sposób recyklingu?

Odpady elektroniczne a cenne pierwiastki

Zużyty sprzęt elektroniczny, taki jak komputery, telefony, RTV, AGD czy nawet zwyczajne oświetlenie typu LED, to elektrośmieci negatywnie wpływające na środowisko. Od dawna wiadomo, że urządzenia skrywają w sobie nie tylko cenne, ale i rzadkie materiały, dlatego tak istotne jest ich odzyskiwanie. Proces nie jest jednak łatwy, gdyż wymaga sporo energii elektrycznej oraz specjalistycznego sprzetu.

Naukowcom z Politechniki Federalnej w Zurychu, a dokładniej z Laboratorium Żywności i Materiałów Miękkich, udało się opracować nową metodę na zdobycie złota z elektrośmieci. Metoda opiera się o wykorzystanie organicznej gąbki wykonanej z białek serwatkowych, która skutecznie wyodrębniania cenne metale wprost ze starej elektroniki.

Nowa metoda odzysku złota z elektrośmieci (źródło: Advanced Materials)
Nowa metoda odzysku złota z elektrośmieci (źródło: Advanced Materials)

Nowy proces odzysku złota z elektrośmieci

Zebrane odpady elektroniczne zostają rozpuszczone w kąpieli kwasowej. Podczas tego procesu zgromadzone metale ulegają jonizacji. Utworzone jony metali zbierane są za pomocą organicznej gąbki, którą następnie należy podgrzać, co sprawia, że jony przemieniają się w łatwo usuwalne płatki. Jak wynika z informacji, metoda ta jest najskuteczniejsza w przypadku jonów złota.

Technologia opracowana przez naukowców pozwoliła na zdobycie z 20 płyt głównych komputerów około 450 miligramów złota. Badacze oszacowali, że dzięki nowej metodyce można skutecznie odzyskać cenny materiał, inwestując w proces nawet 50 razy mniej pieniędzy.

Oznacza to, że wynaleziono kolejną metodę, która może pozwolić na zachowanie cennych pierwiastków, zalegających w elektrośmieciach i ponowne ich zastosowanie w nowych urządzeniach elektronicznych.