Bateria lodowa Ice Batery System (źródło: rawlplug.com)
Bateria lodowa Ice Batery System (źródło: rawlplug.com)

Polscy naukowcy opracowali baterię lodową. Gromadzi nadwyżki energii, gdy jest tania

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnym gospodarowaniem energią, Polska wychodzi naprzeciw z nowatorskim rozwiązaniem. Przełomowa technologia, opracowana przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z polskimi firmami, otwiera nowe możliwości w magazynowaniu i wykorzystywaniu energii.

Czym jest bateria lodowa?

Bateria lodowa (Ice Battery System) to całkiem nowe urządzenie, które umożliwia gromadzenie nadwyżek energii w postaci „energii chłodu” i ciepła. Tę później można wykorzystywać, na przykład w okresach, gdy cena prądu jest wyższa, niż się spodziewaliśmy. Jest to szczególnie korzystne dla przedsiębiorstw, które wymagają dużej ilości energii cieplnej w swoich procesach produkcyjnych.

Sercem technologii jest proces zamrażania czynnika roboczego, który odbywa się w okresach, gdy energia elektryczna jest tańsza (np. w nocy). Gdy koszt energii rośnie, uruchamiane jest rozmrażanie, podczas którego wydzielane jest ciepło. Taki system pozwala na efektywne wykorzystanie taryf energetycznych, zmniejszając koszty i poprawiając efektywność energetyczną przedsiębiorstw.

Bateria lodowa, wykorzystując przemiany fazowe, pozwala na gromadzenie energii chłodniczej, a to jest szczególnie przydatne w procesach, które wymagają stabilnej temperatury, takich jak wtrysk (jedna z metod przetwarzania tworzyw sztucznych) w przemyśle. Dodatkowo system może pobierać energię z różnych źródeł, w tym z paneli fotowoltaicznych lub ciepła odpadowego.

Ekologiczne i ekonomiczne aspekty

Wynalazek wyróżnia się swoimi ekologicznymi i ekonomicznymi korzyściami. Zbudowano go głównie z wody, tworzywa i stali, dlatego jest łatwy do utylizacji, rzadko też wymaga wymiany, dzięki swojej długotrwałej konstrukcji. Co więcej, może przynieść znaczące oszczędności energetyczne dla przedsiębiorstw, redukując ich ślad węglowy. Warto nadmienić, że Ice Battery System został wdrożony we wrocławskiej centrali Rawlplug.

Każdy system baterii lodowej musi być dostosowany do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa. Wymaga to analizy cyklu produkcyjnego i zapewnienia ciągłości procesów. Polski zespół ekspertów, w tym dr inż. Piotr Piechota z Politechniki Wrocławskiej, odgrywał kluczową rolę w dostosowywaniu systemów do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw.