Opera Aria (Źródło: mat. pras.)
Opera Aria (Źródło: mat. pras.)

Aria – sztuczna inteligencja w Operze

Opera wprowadza Arię, sztuczną inteligencję w swojej przeglądarce. Użytkownicy tym samym zyskają dostęp do wiodących usług generatywnych, wyszukiwania informacji w sieci oraz zaawansowanej pomocy technicznej dla produktów Opery.

Przeglądarki dozbrajają się w AI

Przy rosnącej popularności i wachlarzu możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja nie dziwi, że również przeglądarki internetowe chcą tę technologię na swoim pokładzie. Tego typu funkcje oferują już Google, przeglądarki Microsoftu, a także mniejsze firmy i wtyczki do istniejących wyszukiwarek. Opera, trzecia najpopularniejsza przeglądarka internetowa na rynku również nie próżnowała, czego owocem jest niedawno zaprezentowana Aria – efekt współpracy Opery z OpenAI.

Nowa, generatywna AI, dostępna w przeglądarkach Opery pozwala użytkownikom zwiększyć kreatywność i produktywność. Aria, oparta na autorskim silniku Composer, korzysta z najlepszych praktyk i możliwosci technologii GPT OpenAI.

Oferuje między innymi:

  • wyszukiwanie informacji w sieci,
  • generowanie tekstów i kodu,
  • uzyskiwanie odpowiedzi na pytanie dotyczące produktów Opery,
  • znajomość całej dokumentacji pomocy technicznej Opery.

W przyszłości Aria zostanie rozszerzona o integrację z szeregiem dodatkowych zastosowań, takich jak usługi wyszukiwania obsługiwane przez kluczowych partnerów Opery. Wszystkie te innowacje będą dostępne dzięki ujednoliconemu i spójnemu interfejsowi.

Opera Aria (Źródło: mat. pras.)
Opera Aria (Źródło: mat. pras.)

Kolejny etap strategii AI

Wdrożenie Arii w przeglądarkach Opera to kolejny etap strategii, obejmującej szeroką integrację generatywnych usług AI w przeglądarkach. Doprowadziły do tego, między innymi, implementacja ChatGPT w pasku bocznym oraz wdrożenie nowej wersji przeglądarki – Opera One. Teraz, dzięki Arii, użytkownicy uzyskują bezpośredni dostęp do funkcji natywnych, które mają w nadchodzących wersjach wtopić się bez śladów szwów w Operę.

Aria wyposażona jest także w aktualne dane i informacje i nie ogranicza się do treści sprzed 2021 r., co czyni ją bardziej zaawansowaną niż standardowe rozwiązania oparte na silniku GPT. Usługa jest już dostępna w ponad 180 krajach, w tym wszędzie w Unii Europejskiej.

Opera Aria (Źródło: mat. pras.)
Opera Aria (Źródło: mat. pras.)

Użytkownicy desktopowej Opery mogą przetestować Arię, pobierając najnowszą wersję Opery One. Na Androidach natomiast można już pobrać wersję beta przeglądarki ze sklepu Google Play. Jedyną rzeczą, którą testerzy muszą zrobić, aby uzyskać dostęp do Arii, jest utworzenie konta Opera o ile go jeszcze nie mają, i poczekać na dopuszczenie do testów.