Wędrówka przez lodowiec
Wędrówka przez lodowiec, źródło: Pixabay

Ötzi, człowiek z lodu, nadal zaskakuje

Odnaleziony przed ponad 30 laty Ötzi, uznawany za najstarszą naturalną mumię znalezioną w Europie, nadal spędza sen z powiek badaczom. Choć naukowcy myśleli, że wiedzą już wszystko, pojawiły się nowe informacje.

Mnóstwo informacji o zwłokach Ötziego sprzed 5 tysięcy lat

Najstarsza naturalna mumia w Europie to 46-letni Ötzi, odnaleziony przez alpinistów w 1991 roku. Żył w epoce miedzi, zmarł w 3255 roku p. n. e. Jeszcze do niedawna uznawano, że człowiek z lodu został zamordowany przez postrzelenie strzałą w plecy, po czym został zmumifikowany przez zimno i zamknięty w lodowcu.

Dotychczas przeprowadzone dogłębne analizy pozwoliły na poznanie człowieka z lodu pod każdym względem. Naukowcy zbadali, że miał grupę krwi 0 Rh+, brązowe oczy, a nawet to, że nie tolerował laktozy. Również możliwe było poznanie posiłków, które spożywał – badacze w żołądku odnaleźli mięso kozicy, jelenia i płatki zbożowe, w jelitach natomiast odnaleziono resztki tarniny. Zbadano także, że miał liczne tatuaże i co miał na sobie, gdy umierał.

Ötzi
Ötzi, źródło: Helmut Simon/Wikipedia

Nowe odkrycia

Badany przez ponad 30 lat Ötzi pokazuje teraz nowe fakty. Naukowcy stwierdzili właśnie, że Ötzi nie był cały czas w pełni zamrożony, gdyż byłby lepiej zachowany. Dolna jego część jest w naprawdę dobrym stanie, natomiast skóra odpadająca z karku, która odsłoniła kość czaszki, wskazuje, że górna część ciała była wystawiona na inne warunki. To oznacza, że na przestrzeni lat doszło do kilkukrotnego rozmrożenia i ponownego zamrożenia ciała, zanim zostało przypadkowo napotkane przez alpinistów.

Naukowcy także zastanawiają się czy stwierdzenie przyczyny śmierci jest właściwe, gdyż podobne pęknięcia wystąpiły nie tylko na ciele, ale również przedmiotach w okolicy Ötziego. Mężczyzna najprawdopodobniej zginął przez przysypanie śniegiem w wąwozie, a później spłynął do wąwozu. Potwierdzić może to również fakt odnalezienia rzeczy Ötziego 6 metrów dalej.

Wiedza i odkrycia w kwestii lodowych znalezisk są ostatnio coraz bardziej ciekawe i częstsze. Ma to z pewnością związek z dotykającym nas sztucznym globalnym ociepleniem i naturalnym efektem cieplarnianym, które powodują podwyższanie się temperatury na Ziemi i topnienie lodu.

„Ciąg szczególnych okoliczności nie jest potrzebny do zachowania tego typu znaleziska, a na odpowiednie lokalizacje wpływają teraz silne topnienia.”

Lars Pilø, badacz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego

Przez ostatnie lata roztapianie się lodowców zaprezentowało wiele nowych odkryć i niezwykle dobrze zachowanych ludzi i starożytne zwierzęta, np. niedźwiedzie czy nosorożce włochate. Coś czuję, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych tego typu odkryć.