Polski startup przy pomocy AI chce uwolnić miasta od plag szczurów
(fot. Nikolett Emmert, pexels, CC0)

Polski startup przy pomocy AI chce uwolnić miasta od plag szczurów

W obliczu rosnącej populacji szczurów w miastach, szacowanej na dziesięć gryzoni na każdego mieszkańca, pojawia się pytanie o skuteczność tradycyjnych metod deratyzacji. Problem ten, często ignorowany i bagatelizowany, nie znika, lecz wymaga nowoczesnych rozwiązań.

Nietypowy pomysł polskiego startupu

Szczury, pierwotnie pochodzące z północnej Azji, zasiedliły miasta na całym świecie, przystosowując się do życia w środowisku miejskim. Ich obecność w dużych liczbach powoduje straty materialne, roznoszenie chorób i obciąża ekosystemy.

Polski startup Owl Sentry, tworząc platformę opartą na AI, sieciach neuronowych oraz internecie rzeczy (IoT), proponuje zmiany w sposobie walki ze szkodnikami. Umożliwia ona zdalne monitorowanie i automatyzację procesu deratyzacji. W Stanach Zjednoczonych firmy specjalizujące się w tym temacie tracą rocznie 2,3 mld dolarów na kontrolę pustych pułapek. Polska technologia ma szansę znacząco obniżyć te koszty, dostarczając informacji o ruchu szczurów, wielkości populacji i stanie stacji deratyzacyjnych w czasie rzeczywistym.

Edward Puławski, twórca i CEO firmy, podkreśla, że aktualnie stosowane są przestarzałe metody lat 80-tych, opierające się głównie na fizycznych pułapkach wymagających ręcznej obsługi. Platforma Owl Sentry skraca ten czas nawet o 95%. Umożliwia jednej osobie nadzorowanie miliona stacji i reagowanie wtedy, kiedy jest to potrzebne — zbiera dane autonomicznie przez Internet i wysyła powiadomienie do użytkowników, gdy pułapka wymaga interwencji. W ten sposób technicy oszczędzają czas i mogą obsłużyć więcej klientów, generując średnio, jak zapewnia firma na swojej stronie, 3 razy większy zysk.

Owlsentry z AI - sposób działania (źródło: owlsentry.com)
Owlsentry z AI – sposób działania (źródło: owlsentry.com)

Warto dodać, że cały projekt opiera się na subskrypcji. W momencie wykupienia mamy dostęp do usług i urządzenia, a gdy chcemy zakończyć współpracę, należy ją tylko anulować i odesłać cały sprzęt. Do wyboru są 4 opcje:

  • Moduł IoT wykrywający szczury i myszy bez przynęty,
  • Moduł AI IOT do pułapek na żywo i stanowisk z przynętą,
  • Radar gryzoni, który autonomicznie nadzoruje całą przestrzeń lokalu,
  • Brama IoT, która łączy urządzenia Owl z Internetem.
Owlsentry - subskrypcje (źródło: owlsentry.com)
Owlsentry – subskrypcje (źródło: owlsentry.com)

Startup z Wrocławia, skupiający 25 technologów i naukowców, zdobył dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rozpoczął już dostawy dla klientów z USA, Polski, Holandii i Belgii, a także prowadzi rozmowy o współpracy z kolejnymi miastami.