SmartHat (źródło: proxgy.com)
SmartHat (źródło: proxgy.com)

Smart kask ochronny powiadomi kierownika, gdy pracownik opuści plac budowy

Współczesne place budowy wymagają tego, aby pracownik był wyposażony w liczne urządzenia elektroniczne, nie zapominając przy tym o podstawowej ochronie jego ciała. SmartHat, produkt indyjskiego startupu Proxgy, oferuje połączenie ochrony i technologii. Wyobraź sobie kask, który nie tylko zabezpiecza Twoją głowę, ale jest też małym centrum dowodzenia.

Ochrona, która idzie krok dalej

SmartHat przede wszystkim ma chronić, dlatego wyposażony jest w wytrzymałą obudowę z ABS, która spełnia normy Type-1/Class-3. Oznacza to, że głowa pracownika będzie zabezpieczona przed upadającymi przedmiotami, jednak nie zapewni ochrony przed zagrożeniami elektrycznymi.

Bezpiecznie będzie mógł się on czuć także, pracując w pobliżu niebezpiecznych substancji, gdyż kask wyposażono w wyjmowany czujnik, który zaalarmuje użytkownika, jeśli wykryje którykolwiek z 14 łatwopalnych lub 3 toksycznych gazów. Dodatkowo dostępny jest również czujnik zbliżeniowy, który za pomocą dotykowego systemu powiadamiania informuje użytkownika o obiektach znajdujących się w niebezpiecznej odległości nad jego głową.

SmartHat (źródło: proxgy.com)
SmartHat (źródło: proxgy.com)

Komunikacja i monitoring stanu pracownika

Ten gadżet to także małe centrum dowodzenia, gdyż umożliwia menedżerom zdalne otrzymywanie powiadomień o stanie zdrowia pracownika, w tym tętnie, temperaturze ciała czy poziomie tlenu we krwi. Wysyłane są każdorazowo, po wykryciu jakichkolwiek odchyleń od norm. System informuje również o upadkach, opuszczeniu wyznaczonej strefy lub nieprawidłowym użytkowaniu kasku.

SmartHat zyskał wbudowany system dwukierunkowej komunikacji audio-wizualnej z kamerami HD z przodu i z tyłu, które pozwalają na prowadzenie rozmów z jednoczesnym monitorowaniem otoczenia, nawet w słabym świetle. Przednia kamera wykorzystuje czujnik podczerwieni, a tylna zapewnia 160-stopniowy widok. Dodatkowo istnieje możliwość nagrywania filmów lub robienia zdjęć w dowolnym momencie, w tym celu należy użyć przycisku „capture”.

Do komunikacji wykorzystywane są technologie 4G/5G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, LoRaWAN oraz PTT, co zwiększa wszechstronność użycia kasku.

Dzięki wymiennej baterii litowo-jonowo-fosforanowej, SmartHat jest zawsze gotowy do działania, aczkolwiek brakuje informacji, co do jej żywotności. W sytuacjach kryzysowych przycisk SOS zwiększa bezpieczeństwo, wysyłając alert i aktywując światła ostrzegawcze, które zaczynają migać.

Wyjątkowość nakrycia ochronnego głowy została doceniona nagrodami „India’s Best Design Award” oraz „CES Innovation Award”.