Inteligentny kask (źródło: BIGSEE)
Inteligentny kask (źródło: BIGSEE)

Inteligentny kask sposobem na bezpieczną jazdę jednośladem

Czy poruszanie się jednośladem może być bezpieczniejsze? Okazuje się, że tak, a jednym ze sposobów jest zaopatrzenie się w inteligentny kask. Co potrafi takie urządzenie i jakie funkcje oferuje jego posiadaczom?

Zasada działania i funkcjonalność sprzętu

Po drogach porusza się coraz więcej pojazdów, jednak ten rozwój nie dotyczy jedynie samochodów, ale również innych środków transportu, takich jak rowery, motocykle czy hulajnogi elektryczne. Mimo to, inteligentne funkcje zazwyczaj trafiają w ręce kierowców aut, a technologia często zapomina o posiadaczach jednośladów.

Choć naukowcy czasami pochylają się nad tematyką bezpieczeństwa, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom mogłoby stanąć na nieco wyższym poziomie, to rynek pod tym względem jeszcze nie oferuje zbyt wiele.

Dlatego też opracowano zestaw urządzeń tworzący inteligentny kask. Sprzęt ten składa się z dwóch części – jednej umieszczanej w kasku oraz z drugiej, lokowanej w rowerze. Dodatkowo istnieje potrzeba zainstalowania aplikacji na urządzeniu opartym o system Android, która zapewnia połączenie pomiędzy obydwoma elementami.

Inteligentny kask sposobem na bezpieczną jazdę jednośladem

Czujniki są od siebie ściśle zależne, oznacza to, że jeżeli kierowca jednośladu zdejmie kask, drugi czujnik automatycznie się wyłączy. Podobnie sprawa ma się w przypadku podjęcia prób kradzieży, osoba bez kasku zwyczajnie nie odjedzie, gdyż rower będzie skutecznie unieruchomiony. W sytuacji wypadku możliwe jest także przesyłanie alarmu do urządzenia mobilnego opiekuna za pomocą przycisku alarmowego w kasku.

Co ciekawe, dedykowana aplikacja, działająca również bez dostępu do internetu, daje możliwość ciągłego dzielenia się z innymi użytkownikami o kwestiach dotyczących sposobu poruszania się, który został rejestrowany przez czujniki.

Oznacza to, że rodzic, opiekun czy żona, o ile udzieliliśmy dostępu, może kontrolować odległość, prędkość, a także czas podróży. Możliwe jest ustalenie również prędkości maksymalnej, jaką może osiągać rower. Urządzenie zasilane jest bateryjnie, jedno ładowanie wystarcza na około dwa tygodnie pracy.

Inteligentny kask (źródło: BIGSEE)
Inteligentny kask (źródło: BIGSEE)

Inteligentny kask został wyposażony również w przednią i tylną kamerę o rozdzielczości 4K HD, dzięki którym użytkownik może nagrywać obrazy panoramiczne w 360 stopniach. Poza tym, sprzęt został wykonany z trwałych włókien węglowych, kevlara oraz włókna szklanego, a w swoim wbudowanym można znaleźć m. in. zestaw słuchawkowy.