Zamek rowerowy LINKA LASSO (Źródło: kickstarter)
Zamek rowerowy LINKA LASSO (Źródło: kickstarter)

Pierwszy inteligentny, elastyczny zamek łańcuchowy dla rowerów na Kickstarterze

Lasso jest elastycznym zamkiem łańcuchowym wyposażonym w takie funkcje, jak bezprzewodowe odblokowywanie czy alarm dźwiękowy na wypadek kradzieży.

Inteligentne akcesoria rowerowe

Nie tylko rowery zyskują na inteligencji – na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów dla rowerzystów korzystających z dobrodziejstw oferowanych przez nowoczesne technologie, jak choćby dbające o bezpieczeństwo elektroniczne plecaki i kaski rowerowe, nowoczesne czujniki. A co gdyby podobne rozwiązania zapakować do rowerowego zamka? Powstanie na przykład coś takiego, jak LINKA LASSO, prosto od specjalistów od rowerowego bezpieczeństwa.

Obecnie będący przedmiotem kampanii Kickstarter, Lasso jest tworzony przez kalifornijski startup Linka Technologies. Prawdziwy twardziel zawiera odporny na przecięcie utwardzony łańcuch z kwadratowymi ogniwami ze stali manganowej, który jest zamknięty w polietylenowej tulei i połączony z mechanizmem blokującym ze stali nierdzewnej pokrytym odporną na uderzenia powłoką z TPU.

Mechanizm odblokować można za pomocą sygnału Bluetooth specyficznego dla danego użytkownika z pobliskiego smartfona Apple lub Android (z uruchomioną towarzyszącą aplikacją) lub z zegarka Apple Watch. Użytkownicy mogą dodatkowo korzystać z SmartMotion Key, który jest wrażliwym na ruch prostokątnym brelokiem Bluetooth, odblokowującym zamek po zbliżeniu.

Ten zamek rowerowy odblokujesz apką

W przypadku wyczerpania baterii w telefonie, Lasso można odblokować, wprowadzając kod numeryczny za pomocą fizycznych przycisków na mechanizmie blokującym. Sam zamek elektroniczny powinien podobno wystarczyć na trzy miesiące użytkowania na jednym ładowaniu baterii litowo-jonowej – aplikacja ostrzega użytkowników, gdy bateria się wyczerpuje.

Aplikację można dodatkowo wykorzystać do uzbrajania systemu alarmowego, który włączy alarm o głośności 100 decybeli, jeśli zamek zostanie przesunięty przez osoby trzecie, a także do zdalnego udzielania dostępu do zamka innym smartfonom. Cała elektronika ma stopień wodoodporności IP67, co oznacza, że może wytrzymać zanurzenie na głębokość 1 metra przez pół godziny.

Lasso jest oferowany w trzech opcjach: 1,8-kilogramowej z 100-centymetrowym łańcuchem o średnicy 8 mm; 2,4-kilogramowej z łańcuchem o długości 100 cm i średnicy 10 mm; oraz przeznaczonym dla motocykli 3-kilogramowym łańcuchem o długości 140 centymetry i średnicy 10 mm.

Powyższe modele można kupić na Kickstarterze za 119,129 lub 159 dolarów.