System ostrzegania kierowców przed rowerzystami Copilot (źródło: Velo.ai)
System ostrzegania kierowców przed rowerzystami (źródło: Velo.ai)

To inteligentne urządzenie zwiększy bezpieczeństwo rowerzystów na drodze

Amerykańscy naukowcy opracowali gadżet, które zwiększy bezpieczeństwo rowerzystów na drodze. Dzięki niemu kierowcy jednośladów będą otrzymywać ostrzeżenia o zbliżających się potencjalnych zagrożeniach. W jaki sposób działa?

Istota bezpieczeństwa kierowców jednośladów

Rowerzyści niejednokrotnie narażeni są na wypadki, głównie przez wzgląd na nieostrożność kierowców samochodów. Jednak wielu niebezpiecznych sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby… rowerzyści mieli „oczy z tyłu głowy”. Kierowcy samochodów, wyposażeni w lusterka, doskonale wiedzą co dzieje się za ich pojazdem, w przeciwieństwie do rowerzystów, którzy rzadko posiadają tego typu oprzyrządowanie.

Dlatego też naukowcy z Carnegie Mellon School of Computer Science (CMU) pochylili się nad problemem kierowców jednośladów i stworzyli prototyp Copilota o nazwie Velo.ai. Samo urządzenie porównywane jest rozmiarem do grejpfruta, jednak jak twierdzi jeden z pomysłodawców, sprzęt ten zostanie zmniejszony o 4/5.

System ostrzegania kierowców przed rowerzystami Copilot (źródło: Velo.ai)
System ostrzegania Copilot (źródło: Velo.ai)

Copilot ma być montowany na tylnej części roweru, w okolicy światła rowerowego, a wśród jego wyposażenia znajduje się kamera, jakością zbliżona do umieszczanej w smartfonie. Urządzenie obserwuje pole za rowerem, a wyniki przesyłane są do procesora, pracującego w oparciu o sztuczną inteligencję. Element ten przeprowadza szczegółową analizę potencjalnych zagrożeń oraz ostrzega rowerzystę, a także kierowcę jadącego za nim pojazdu.

Copilot, czyli pomocny system ostrzegania

Ostrzeżenia generowane przez Copilota emitowane są z głośnika, który wydaje dźwięki na poziomie 90 decybeli oraz jasne, migające światła. Naukowcy będą ulepszać urządzenie, chcą też zmniejszyć jego rozmiary, a przede wszystkim poprawić jego funkcjonalność i użyteczność.

Autorzy Copilota mają zamiar zwiększyć żywotność baterii, dać możliwość połączenia urządzenia z aplikacją, a także ułatwić instalację i demontaż na pojeździe. Sprzęt ten, korzystając z uczenia maszynowego, uczy się także poszczególnych sytuacji, aby nie generować niekoniecznie potrzebnych alertów.

Cena urządzenia Velo.ai, które nagrywa wideo, monitoruje ruch oraz alerty, przewiduje ryzyka i ostrzega kierowców wynosi 399 dolarów, co po prostym przeliczeniu wynosi około 1620 złotych.