Przykładowe style (źródło: HeadshotPro)
Przykładowe style (źródło: HeadshotPro)

HeadshotPro zmieni zdjęcie zrobione smartfonem w profesjonalnie wyglądający portret

Na rynku pojawiła się aplikacja HeadshotPro, wykorzystująca sztuczną inteligencję do wygenerowania zdjęcia portretowego z obrazów zrobionych smartfonem. Dzięki niej może powstać naprawdę ładny portret… jednak czy zawsze?

Możliwości sztucznej inteligencji rosną w oczach

Każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze możliwości wykorzystania AI, która jest w stanie wygenerować już tekst, obrazy, dźwięki, a nawet poezję czy naśladować głos. HeadshotPro to kolejna aplikacja, pozwalająca na tworzenie obrazów. Ta jednak skupia się na portretach.

Autorzy nowego narzędzia proponują wykorzystanie go do sporządzania zarówno prywatnych zdjęć, jak i profesjonalnie wyglądających portretów osób pracujących w korporacji, co w kontekście czasu miałoby pozwolić na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnianiem fotografa.

Takie rozwiązanie może nie tylko pozwolić zaoszczędzić i przyspieszyć działania związane z uzyskaniem ładnych portretów, ale również ograniczyć czas oraz ewentualny stres, związany z pozowaniem do aparatu obcej osoby.

Przykłady wygenerowanych zdjęć (źródło: HeadshotPro)
Przykłady wygenerowanych zdjęć (źródło: HeadshotPro)

HeadshotPro to narzędzie (nie)doskonałe

Do wygenerowania profesjonalnie wyglądającego portretu wystarczy kilka zdjęć zrobionych aparatem smartfona oraz opłata, zaczynająca się od 29 dolarów za osobę (około 125 złotych). Po wykonaniu tych czynności należy samodzielnie wybrać styl, jakiego oczekuje się od tworzonych zdjęć, by po dwóch godzinach stać się posiadaczem pokaźnego albumu, złożonego ze 120 różnych zdjęć do wyboru.

Choć wygenerowane i zaprezentowane na stronie HeadshotPro obrazy wyglądają bardzo profesjonalnie i, przez osoby nie znające się na fotografii, mogą zostać uznane za wykonane przez fotografa, twórcy ostrzegają, że narzędzie nie jest doskonałe. Dowodem na to mogą być komentarze umieszczone na Twitterze z przykładami wygenerowanych, nie do końca udanych, grafik.

Robienie zdjęć od wielu lat jest sposobem na zachowanie wspomnień, kiedyś wykonywanych wyłącznie przez fotografów, teraz do mody wróciły liczne sesje związane z rodzinnymi wydarzeniami. Zdecydowaną większość fotografii wykonujemy właśnie przy użyciu aparatu smartfona. Pomimo, że narzędzie nie jest doskonałe i może w przyszłości zostać ulepszone, z pewnością nie zabierze większości pracy profesjonalnych i cenionych fotografów, może ją jedynie z czasem ułatwić.