Pico Neo 3 Link w Europie
Źródło: Pico Interactive/notebookcheck.net

Pico Neo 3 Link rzuca rękawicę Meta Quest 2 w Europie

Rynek wirtualnej rzeczywistości rozwija się w zastraszającym tempie. Z roku na rok, liczba posiadaczy gogli VR zwiększa się w dwucyfrowym tempie, co jest wynikiem niezwykle imponującym. Nie powinno więc dziwić, że do walki o konsumenta wkraczają nowi gracze.

Pico Neo 3 Link – nowy konkurent dla Meta Quest 2 prosto z Chin

O firmie Pico mogliście już usłyszeć, chociażby z oiot. Kilka miesięcy temu, tą chińską firmę VR wykupił TikTok za ok. 775 milionów dolarów! Do tej pory Pico proponowało swoje produkty głównie chińskim konsumentom, ograniczając sprzedaż zagraniczną do klientów korporacyjnych. Jak można się jednak było domyślać, ten stan rzeczy nie miał prawa utrzymać się zbyt długo – Pico powoli wkracza do Europy!

Pico Neo 3 Link w Europie
Źródło: Pico Interactive/notebookcheck.net

Od jutra, tj. 15 kwietnia 2022 roku, rusza przedsprzedaż na nowe gogle Chińczyków – Pico Neo 3 Link. Zamówienia składać można do 23 maja, w czterech krajach Europy: w Holandii, Francji, Hiszpanii i Niemczech – w czerwcu przedsprzedaż ruszy jeszcze w Wielkiej Brytanii.

Cena? 450 euro – całkiem sporo, patrząc na głównego konkurenta Neo 3 Link, czyli Meta Quest 2. Pico ma jednak kilka asów w rękawie.

Specyfikacja Pico Neo 3 Link

W zasadzie Pico Neo 3 Link to nic innego, jak Pico Neo 3 Pro, przeznaczone nie do klientów biznesowych, a zwykłych konsumentów. Od strony technicznej oba urządzenia praktycznie w ogóle się nie różnią – specyfikacja Neo 3 Link prezentuje się następująco:

  • wyświetlacz: 5,5-calowy SFR TFT o rozdzielczości 3 664 x 1 920 (773 PPI), częstotliwość odświeżania do 90 Hz,
  • procesor: Qualcomm Snapdragon XR2,
  • pamięć RAM: 6 GB,
  • pamięć wewnętrzna: 256 GB,
  • łączność: Wi-Fi 6, DisplayPort (odpowiedni kabel DP Link w zestawie),
  • czujniki: 4 x 6DOF,
  • kontrolery: standardowy układ przycisków „Touch” znany z gogli Meta.

Jak więc widać, Neo 3 Link łudząco pod względem sprzętowym przypomina Meta Quest 2, co zapowiada łatwe przenoszenie gier i aplikacji z jednej platformy na drugą, na co Pico z pewnością liczy. Oprócz powyższych, Pico Neo 3 Link pozwala na używanie platformy SteamVR, po podłączeniu do PC przy pomocy Wi-Fi 6 lub specjalnego kabla DisplayPort.

Pico Neo 3 Link w Europie
Źródło: Pico Interactive/basic-tutorials.com

Czy Pico Neo 3 Link ma szanse odnieść sukces?

Na ten moment trudno powiedzieć. Na papierze Pico Neo 3 Link zapowiadają się naprawdę dobrze, dorównując, a w kilku aspektach nawet prześcigając, bestsellerowego Meta Quest 2 od Facebooka. Quest 2 ma jednak ogromną przewagę nad Pico, w postaci między innymi dużej i oddanej bazy użytkowników, a także sporej liczby gier.

Na ten moment Pico pochwalić się może zaledwie 200 natywnymi grami na Neo 3 Link – producent wymienia tu między innymi SUPERHOT VR, Puzzling Places, After the Fall czy Demeo. Biblioteka gier i aplikacji z pewnością będzie się z czasem powiększać, ale na ten moment nie da się ukryć, że Meta Quest 2 prezentuje się w tej kwestii znacznie lepiej.

Ja jednak osobiście nie skreślałbym Pico Neo 3 Link już na starcie – może Quest 2 doczeka się w końcu godnego konkurenta na rynku gogli VR?