Meczet drukowany w 3D (źródło: X,Al-Jawhara Suburb)
Meczet drukowany w 3D (źródło: X,Al-Jawhara Suburb)

Meczet, jakiego świat nie widział. Powstał z druku 3D

Wyobraź sobie, że wchodzisz do miejsca, które jest nie tylko świątynią wiary, ale także symbolem technologicznego postępu. W Arabii Saudyjskiej, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością, powstał pierwszy na świecie meczet wydrukowany przy pomocy technologii 3D. To niezwykła chwila zarówno dla mieszkańców, jak i dla całej społeczności międzynarodowej, pokazująca, jak bardzo świat idzie do przodu.

Gdzie tradycja spotyka innowację

Ta wyjątkowa budowla o powierzchni 5600 m2, która powstała w mieście Dżudda, jest dziełem Wajnat Abdulwahed – bizneswoman z Arabii Saudyjskiej. Pomysł na jego budowę zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci jej zmarłego męża, ale szybko przerodził się w coś znacznie większego. To nie tylko hołd dla bliskiej osoby, ale również dla całej wspólnoty – symbol możliwości, jakie niesie ze sobą nowa era technologii.

Budowla powstała w ciągu sześciu miesięcy, a rozmieszczenie wejść, bram i fasad zewnętrznych pozwala na wykorzystanie naturalnego światła. Minarety (wysokie wieże) czynią go charakterystycznym punktem orientacyjnym w okolicy.

To, co wyróżnia ten meczet na tle innych, to sposób jego powstania. Dzięki współpracy z chińską firmą Guanli, specjalizującą się w druku 3D, udało się stworzyć coś niezwykłego z użyciem minimalnej ilości odpadów, co jest ogromnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Warto też dodać, że jest to również część większego planu rządowego, znanego jako Wizja 2030, który ma zmienić oblicze Arabii Saudyjskiej. Jego cel to transformacja kraju w mocarstwo inwestycyjne niezależne od zasobów ropy naftowej. Dzięki takim projektom jak ten ich gospodarka może rozwijać się w kolejnych kierunkach.

To nie ostatni budynek z druku 3D

Dubaj ujawnił, że ma w planach budowę 25% nowych budynków w tej technologii. Między innymi ma powstać kolejny meczet, tym razem o powierzchni 2000 m2, który ma zostać ukończony do 2025 roku.

Miasto na swoim koncie ma już jeden rekord świata w zakresie największej konstrukcji wydrukowanej w 3D – budynku władz miejskich o wysokości 9,5 m i powierzchni 640 m². Powstał on przy użyciu kombinacji materiałów, w tym zrecyklingowanych gruzów budowlanych, cementu i innych odpadów. Dzięki temu jest o połowę lżejszy niż obiekty zbudowane z tradycyjnych materiałów.