Proteza 3D (źrodło: 3dpetsprosthetics.com)
Proteza 3D (źrodło: 3dpetsprosthetics.com)

Nowoczesny druk 3D daje psom po amputacjach drugą szansę na bieganie

Blisko połowa wszystkich amputacji kończyn u psów jest wynikiem leczenia nowotworów lub wypadków. Chociaż wiele starań koncentrowało się na protezach dla zwierząt, trudno było znaleźć skuteczne i powszechne rozwiązanie. Ważne jest, aby pamiętać, że zwierzęta te podpierają się na przednich łapach, które niosą aż 60% ich ciała. Dlatego tak ważne jest zapewnienie, żeby ich waga była bezpiecznie i równomiernie rozłożona. Dzięki postępowi w medycznym druku, który przyniósł korzyści ludziom, również nasi czworonożni przyjaciele zyskują nowe możliwości.

Innowacyjne podejście do mobilności zwierząt

Firma 3D Pets z New Jersey postawiła sobie prosty cel: „wprowadzenie mobilności zwierząt w XXI wieku”. Jako filia firmy 3D DiveDesign, skoncentrowała swoje zasoby wyłącznie na rewolucji w medycynie weterynaryjnej. Tworzą one indywidualnie dostosowane protezy dla psów, wykorzystując technologię druku 3D oraz skanowania.

Proteza 3D (źrodło: 3dpetsprosthetics.com)
Proteza dla psa (źrodło: 3dpetsprosthetics.com)

Może wydawać się zaskakujące, ale właśnie ona jest bliżej nas, niż mogłoby się wydawać — to nasze smartfony. Po wypełnieniu ankiety, dzięki której określany jest najlepszy typ urządzenia dla pacjenta, firma wysyła zestaw do tworzenia sztywnej formy ciała zwierzaka. Kiedy forma jest gotowa, zespół korzysta z kamer LiDAR i TrueDepth w telefonie, aby przeskanować ją w 360 stopniach. Ten cyfrowy obraz jest następnie modyfikowany w oprogramowaniu do modelowania, aby jak najlepiej dopasować się do ciała psa. Ostateczny produkt jest następnie drukowany za pomocą drukarki 3D FDM.

Indywidualne podejście do potrzeb każdego psa

Kluczem do sukcesu firmy 3D Pets jest indywidualne podejście do potrzeb zwierzaka. Każda proteza jest dostosowywana do unikatowego kształtu, rozmiaru psa, aby zapewnić maksymalny komfort i mobilność. Efektem końcowym są dostosowane uprzęże, które następnie są drukowane za pomocą drukarki 3D. Firma nie udostępnia dokładnych szczegółów dotyczących używanej maszyny, ale podkreśla, że używa elastycznych plastików TPU dostępnych w kilku kolorach. Cena protezy zaczyna się od około 6700 złotych, a ostateczny koszt jest zależny od jej skomplikowania.

Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, wielu czworonogom udało się powrócić do aktywnego trybu życia.