Największa łódź drukowana 3D (źródło: Youtube)
Największa łódź drukowana 3D (źródło: Youtube)

Tak wygląda największe na świecie taxi wodne wydrukowane w technologii 3D

W świecie, w którym technologia i zrównoważony rozwój idą ramię w ramię, Abu Zabi dokonało przełomu, prezentując największą na świecie wodną taxi wydrukowaną w technologii 3D podczas Międzynarodowych Targów Boat Show w Abu Dhabi. Ta imponująca konstrukcja, o długości 118,5 metra i szerokości 3,6 metra o konstrukcji katamaranu i napędzie elektrycznym o mocy 15 kW, nie tylko zdobyła rekord Guinnessa, ale także ustanowiła nowy standard w dziedzinie transportu wodnego.

Pionier w zrównoważonym transporcie wodnym

Łódź taxi z Abu Zabi, będąca wspólnym dziełem Al Futtaim Maritime i Abu Dhabi Maritime, części AD Ports Group, stanowi znaczący krok w kierunku ekologicznego transportu. Co więcej, konstrukcja ta, ważąca 6,4 tony, została wykonana w 67% z materiałów z recyklingu (z przetworzonego PIPG, czyli 30% włókna szklanego i stabilizatora UV), co podkreśla zaangażowanie w ochronę środowiska.

Interesującym aspektem tej inicjatywy jest fakt, że łódź została wyprodukowana w zaledwie 11 dni. Demonstruje to zaangażowanie firm w wykorzystanie rewolucyjnych rozwiązań technologicznych. Inicjatywa ma na celu maksymalizację efektywności i minimalizację wpływu na środowisko, otwierając drzwi do przyszłych innowacji w podróżach morskich.

Zarządzana przez Abu Dhabi Maritime sieć taksówek wodnych w Abu Zabi została uruchomiona w listopadzie 2022 r. jako środek transportu po wodach miasta, w celu dotarcia do jego najlepszych lokalizacji. Łączy popularne miejsca turystyczne i zapewnia usługi promowe łączące wyspy z lądem.

Przeszłość i przyszłość druku 3D w transporcie

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy ta technologia zyskuje uznanie na świecie. W 2019 roku, Centrum Zaawansowanych Konstrukcji i Kompozytów Uniwersytetu Maine stworzyło 25-stopową łódź o nazwie 3Dirigo, ważącą 2,26 ton, stworzoną na wielkoformatowej polimerowej drukarce 3D. W ten sposób ustanowiono wtedy także rekord Guinnessa. Wydrukowano ją w 3D w 72 godziny z mieszanki plastiku i celulozy drzewnej.

Zespoły projektowe zostały nagrodzone 3 rekordami świata: największa bryła wydrukowana w 3D, największa łódź wydrukowana w 3D i wreszcie największa drukarka 3D.