Następca legendarnego Forda F-150 - nowy, w pełni elektryczny pickup F-150 Lightning
Źródło: www.motor1.com

Następca legendarnego Forda F-150 – nowy, w pełni elektryczny pickup F-150 Lightning

Na rynku amerykańskim Forda wyróżniają przede wszystkim samochody typu pickup. Najpopularniejszym bezdyskusyjnie jest F-150, których to modeli tylko w 2021 roku Ford sprzedał 726 tysięcy. Jest to pewnego rodzaju klasyk wśród pickupów. Widać to nie tylko na podstawie sprzedaży modelu F-150, ale również na różnicy, która dzieli go z drugim pod względem sprzedaży pickupem RAM, którego sprzedano o 156 tysięcy modeli mniej. Czas na elektryczną wersję pickupa – F-150 Lightning.

Ogromne zainteresowanie nowym modelem

Analizując te statystyki można dojść do wniosku, że nowy model, zwłaszcza na rynku amerykańskim, wywoła ogromne zainteresowanie – i tak właśnie się stało. Wynika ono tak naprawdę z dwóch głównych powodów. Pierwszym jest to, że Ford nadał swojemu pierwszemu w pełni elektrycznemu pickupowi nazwę po swoim legendarnym modelu. Drugim równie ważnym powodem okazał się całkowity brak konkurencji, ponieważ – jak się okazuje – Ford wyprzedził ją pomysłem, przez co może spodziewać się pewnego rodzaju monopolu na tym rynku przez co najmniej następny rok. Główna konkurencja Forda, taka jak General Motors, Ram oraz Tesla dopiero opracowują swoje elektryczne modele. Zainteresowanie Lightningiem przewyższyło nawet założenia producenta. Samych preorder’ów zostało złożonych ok. 200 tysięcy.

Ford F-150 Lightning zdjęcie wykonane przez FREDERIC J BROWN/AFP via Getty Images
Ford F-150 Lightning zdjęcie wykonane przez FREDERIC J BROWN/AFP via Getty Images

Problem z bateriami

Największym problemem produkcyjnym okazał się znaczny niedobór baterii, jednak CEO Jim Farley uważa, że ich producent będzie w stanie dostosować produkcję do popytu. Celem Forda w przyszłości jest produkcja około 150 tysięcy modeli rocznie.

Ogromna inwestycja oraz innowacje

Projekt F-150 Lightning okazał się ogromnym przedsięwzięciem, które może mieć ogromną stopę zwrotu. Firma zainwestowała ponad 950 milinów dolarów oraz stworzyła ponad 750 miejsc pracy. Prezes firmy mówi o modelu Lightning, że został mocno wzorowany na swoim spalinowym bracie, jednak został unowocześniony w systemy, takie jak nowoczesna aktywna mapa stacji do ładowania, która ma być aktualizowana w czasie rzeczywistym. Za pomocą wgranej mapy kierowca będzie widział dokładnie, która ładowarka jest dostępna, ma możliwość szybkiego ładowania lub jest uszkodzona i nie funkcjonuje.

Początek nowej ery w motoryzacji

Ford wyznaczył nowy kierunek w postrzeganiu samochodów elektrycznych. Samochody typu pickup kojarzyły się społeczeństwu amerykańskiemu głównie z silnikami o dużej pojemności. Jest to znaczna innowacja w sposobie postrzegania samochodów elektrycznych i, przy obecnych trendach można dojść do wniosku, że zmiany będą tylko nabierać rozpędu.